Začíná oprava dvorany pražského Masarykova nádraží, hala se uzavře | E15.cz

Začíná oprava dvorany pražského Masarykova nádraží, hala se uzavře

České dráhy ve spolupráci se společností Masaryk Station Development zahajují rekonstrukci historické dvorany pražského Masarykova nádraží. Dělníci uzavřou podstatnou část haly, stavební práce provede společnost Průmstav, sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Ukončení prací se podle něj předpokládá na přelomu léta a podzimu 2011, výši investice neuvedl.

Dvorana, kterou měsíčně projde kolem 300 tisíc cestujících, je zřejmě nejzanedbanější částí nádraží. Litinovou konstrukci z 19. století a dřevěnou prosklenou střechu musejí od letoška podpírat provizorní dřevěné vzpěry. „V těchto dnech tak bude uzavřena podstatná část dvorany. Nebude možný například přímý průchod od nástupišť do Havlíčkovy ulice k zastávkám tramvají. Cestující budou muset procházet bočními východy,“ popsal Šťáhlavský. V úvodní fázi rekonstrukce se v příštích týdnech uskuteční rozsáhlý průzkum historické dřevěné dvorany, která je podle Šťáhlavského v České republice zcela unikátní. „Podrobnou prohlídkou projde každý díl a bude rozhodnuto o způsobu jeho opravy, respektive náhrady tak, aby byla zachována maximální historická hodnota budovy,“ uvedl mluvčí. Následující stavební práce se podle něj dotknou střešních konstrukcí, sloupů a kanalizačního systému.

Masarykovo nádraží je nejstarší pražskou stanicí a hlavní objekty, výpravní budova či příjezdová hala, slouží svému účelu již od roku 1845, tedy již 165 let. Masarykovo nádraží tak patří mezi nejstarší stanice sloužící stále svému účelu nejen v České republice, ale v celé Evropě. Společnost Masaryk Station Development připravuje obnovu Masarykova nádraží a přilehlých nemovitostí od svého vzniku v roce 2004. Podle databáze Prodata v ní mají České dráhy 34 procent, zbytek vlastní společnost Masaryk Station Investment.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!