Zahraniční kaleidoskop | E15.cz

Zahraniční kaleidoskop

Až o 60 procent klesly meziročně ceny nemovitostí ve Španělsku. Vyplývá to z údajů společnosti Mexx Reality S. L., která má dnes v nabídce na 200 nemovitostí a do konce tohoto roku ji rozšíří na 500.

Nemovitosti ve Španělsku jsou výrazně levnější

Jde především o takové objekty, které v důsledku ekonomické krize držely místní banky jako zástavu. Pro jejich prodej se Mexx Reality (www.mexxreality.cz) staly smluvním partnerem místních peněžních domů. Prvotní investice dosáhla několika desítek milionů korun. „Právě díky podmínkám na místním trhu můžeme nabízet atraktivní nemovitosti za cenu, která je o 40 až 60 procent nižší než před rokem. Z tohoto pohledu vnímáme naši nabídku jako velmi zajímavou investiční příležitost,“ uvedl Josef Šinágl, generální ředitel společnosti.

V nabídce jsou reality při celém pobřeží Costa Blanca, dále pak nemovitosti v menších městečkách v těsné blízkosti pobřeží, kde jsou budovány především golfové resorty. Jde jak o starší byty a domy, tak i o nové projekty developerských společností. Klienti mají k dispozici svého makléře, který jejich obchodní případ realizuje od zajištění financování, právního poradenství až po zápis do katastru nemovitostí. „V nejbližší době zahájíme prodej i pozemků pro individuální výstavbu a zaměříme se na pronájem domů a bytů. Současně se zkušenostmi ze španělského trhu monitorujeme i další evropské trhy, jako Francii, Itálii, ale i Turecko a Řecko,“ dodal Josef Šinágl.

*

Nájemné v Německu po delší době stoupá

Až do konce roku 1997 průměrná výše nájemného v Německu v podstatě stagnovala. Poté nájemné začalo v mnoha velkých městech růst, ale jen mírně. Podle informací berlínského ústavu Empirica nabral nyní nárůst nájmů značné tempo. Průměrné nájemné v německých velkoměstech za posledních 12 měsíců stouplo o pět procent, z toho v Berlíně dokonce o 14 procent, Düsseldorfu o 13, v Kolíně nad Rýnem a Bonnu o 12 procent. Nadprůměrně se zvýšilo také ve Frankfurtu nad Mohanem (7 procent). Uvedená čísla odrážejí tzv. holé nájemné bytů s celkovou plochou 60 až 80 metrů čtverečních postavených v roce 2000 a později.

*

Čeká se pohyb na moskevském trhu realit

To, že ruský prezident Dmitrij Medveděv odvolal moskevského primátora, třiasedmdesátiletého Jurije Lužkova, může mít podle analytiků příznivý dopad na tamní realitní trh. Rozlehlá „stavební říše“, kterou vlastní druhá Lužkovova manželka Jelena Baturinová (47), by se tak mohla začít decentralizovat a být průhlednější. Baturinová je se jměním odhadovaným americkým časopisem Forbes na 2,9 mld. dolarů nejbohatší ženou Ruska. Lužkovova rodina se výrazně angažuje v sektoru nemovitostí.

Odchod primátora, který stál v čele ruské metropole 18 let, by se mohl stát podnětem k rozprodeji části rodinného majetku, což by se mohlo dokonce projevit určitým poklesem cen moskevských realit. Baturinová kontroluje například stavební firmu Oteko, která během posledních 10 let od moskevské radnice získala několik významných zakázek. Vlastní významné nemovitosti nejenom v Moskvě a jejím okolí, ale také několik luxusních hotelů na černomořském pobřeží Kavkazu, včetně letoviska Soči, které bude v roce 2014 pořádat zimní olympijské hry.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!