Zaječická kaple vzdává hold minerálce | E15.cz

Zaječická kaple vzdává hold minerálce

Pod klenbou hlavní lodě zaječické kaple má člověk pocit, že levituje ve vzduchoprázdnu. Po letech oprav bude přístupná lidem.

Unikátní barokní kapli v Zaječicích u Mostu zachránili tamní památkáři před úplnou devastací. Zvenku vcelku nenápadná stavba je zapsaná do seznamu kulturních památek České republiky.
„Kaple je zajímavá architekturou i členěním stavby. Dovnitř vstupujete pod dřevěnou oratoří do hlavní lodi,“ popisuje památkář Miroslav Perout.
Po obou stranách hlavní lodi jsou obdélníková okna a čtyři sloupy se zdobnými hlavicemi. Ve vrcholu je freska Nanebevzetí Panny Marie. „Člověk má pod klenbou pocit, že se freska na sloupech vznáší. Jako kdybyste stáli v altánu bez obvodových zdí. Je to velmi jedinečný zážitek,“ svěřuje se Perout.

Pocta zaječické hořké

Zaječická kaple pochází z časů vrcholného baroka. Roku 1770 objevil na svých pozemcích zdejší rolník Matyáš Loos pramen hořké minerální vody. „Brzy na něm zbohatnul. Kapli nechal postavit jako poděkování za takový dar. A sám stavbu zaplatil,“ nahlíží do historie starosta Bečova Václav Turnovský. Díky němu se kaple nezřítila v hromadu suti. „Kdyby starosta před čtyřmi roky, kdy jsme začali kapli opravovat, řekl, že v Bečově jsou přednější chodníky nebo řešení romské otázky, kaple by lehla v prach,“ poznamenává Miroslav Perout.
Neobvyklé a v kraji jedinečné je zasvěcení kaple. Stavitel Loos barokní skvost přiřkl Ferdinandu Kastilskému. „Ve třináctém století bojoval proti muslimům ve Španělsku v křížových válkách a položil základ pozdější španělské říši. Za svatého ho církev prohlásila až roku 1671,“ upřesňuje památkář Tomáš Brož.
František Kastilský měl jako patron ochránit nejen kapli, ale i lázeňský dům, který Matyáš Loos postavil v nedalekém sousedství, proti drancujícím skupinám. Před hnědouhelnými těžaři je na počátku sedmdesátých let minulého století neuchránil. Lázeňský dům, stejně jako část Zaječic zdemolovali horníci kvůli uhlí v sedmdesátých letech minulého století. Kaple zůstala jako torzo, tiché svědectví dob dávno minulých. Záhy z ní zloději ukradli, co se dalo.
Ruina byla dlouhý čas v majetku církve. Před pěti lety ji církev bezplatně převedla do majetku Bečova. Po čtyřletých opravách dostane zachovaný sakrální nábytek, obrazy ze zbouraných kostelů na Mostecku. Poté bude kaple po mnoha letech znovu zpřístupněna.
Vedení Bečova a památkáři se zatím nedohodli, za jakých podmínek návštěvníky do zaječické kaple pustí. Jednají o dvou variantách. Pořídí do otevřených dveří mříž, skrz kterou bude vidět dovnitř, nebo na dveře připevní ceduli se vzkazem, kde jsou k půjčení klíče.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!