Zájem developerů o refinancování úvěrů je na maximu | E15.cz

Zájem developerů o refinancování úvěrů je na maximu

Tisíce neprodaných bytů a neochota bank prodlužovat splatnost úvěrů znamená pro developery výrazné komplikace. Buď prodají byty rychle a se ztrátou, nebo získají úvěr jinde. První volbou po bankách se staly družstevní záložny.

Řada developerů není schopna kvůli dlouhodobě nízkému zájmu o byty splatit bance úvěr v dohodnutém termínu. Developeři tak stojí před rozhodnutím, jestli nemovitosti rychle prodat za téměř jakoukoli cenu, nebo hledat jiné zdroje financování. „Spořitelní družstva jsou dnes pro developery po bankách automatickou volbou. Ještě před rokem byly běžné úroky přes 12 procent ročně. Dnes je obvyklá úroková sazba 10 až 11 procent ročně. Získat peníze od spořitelního družstva je tak pro developera levnější a jednodušší než shánět kapitál od privátních investorů nebo prodávat byty pod cenou,“ říká Peter Mojcík, vedoucí úvěrového oddělení WPB Capital.

#####Družstevní záložny jsou flexibilnější

Klienty WPB Capital jsou nejčastěji menší developeři, kteří prostředky využívají k dofinancování běžících projektů i ke startu nové výstavby. „Banky nekompromisně trvají na naplnění kvót prodeje v jednotlivých fázích projektu. Setkali jsme se i s případem, kdy banka developerovi přerušila financování projektu ve fázi finální dostavby nemovitosti proto, že měl předprodáno o 10 procent méně bytů, než bylo v podmínkách smlouvy,“ uvádí Peter Mojcík. Družstevní záložny jsou v nabídce úvěrů flexibilnější. „Nejdůležitějším kritériem je reálnost podnikatelského záměru a zástava v podobě bonitní nemovitosti. Pokud klient splní tyto podmínky, rádi mu vycházíme vstříc,“ říká Peter Mojcík.

#####Banky budou stále opatrné

Zájem o peníze od družstevních záložen bude přetrvávat i v roce 2011. Banky vnímají developerské projekty stále jako rizikové, a zejména menším společnostem s kratší historií působení na trhu nedávají šanci. Přes tuto nedůvěru jsou vyhlídky developerů spíše pozitivní. Lze očekávat, že budou těžit z mírného hospodářského oživení v Česku a v Evropě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!