Zájem investorů o „zelené“ budovy se zdvojnásobil | E15.cz

Zájem investorů o „zelené“ budovy se zdvojnásobil

Již 96 procent investorů a správců fondů zavedlo v roce 2012 směrnice pro udržitelný rozvoj, v roce 2011 je mělo jen 40 procent. Celkem 70 procent kancelářských budov postavených v ČR od roku 2010 má některý ze „zelených“ certifikátů. Ukázal to průzkum společnosti Cushman & Wakefield (C&W) mezi vrcholovými manažery firem a správci fondů, kteří působí u 28 evropských investorů do nemovitostí.

Studie zkoumá roli udržitelného rozvoje při rozhodování o investicích do nemovitostí v Británii a na evropském kontinentu. „Jsme svědky razantního vykročení správným směrem. Skutečnou výzvou pro všechny je nicméně zajistit, aby se směrnice projevily v reálných úsporách, protože o to nájemcům jde. Okamžitá řešení jsou obtížná a řada budov vyžaduje k naplnění cílů v oblasti udržitelného rozvoje investice,“ uvádí vedoucí řízení projektů C&W v České republice Colin Glover.

Cílem je snižování nákladů, tvorba hodnoty či ochrana majetku proti předčasnému zastarávání. Také kvůli zvyšující se regulaci je udržitelný rozvoj při rozhodování o nemovitostech čím dál tím důležitější. „Pro většinu nájemců znamená udržitelný rozvoj prostě úspory ve spotřebě elektřiny. U nové výstavby nezbývá, než věřit slibům developera, ovšem skutečné náklady pak mohou být vyšší, zejména pokud budova není řádně spravována. Nájemci proto považují předběžné zelené certifikáty za alespoň jakousi záruku nízké budoucí spotřeby energií v budově,“ říká vedoucí oddělení pronájmu kancelářských prostor C&W Radka Novak.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!