Zájem o investice do nákupních center stále trvá | E15.cz

Zájem o investice do nákupních center stále trvá

I přesto, že investice do nákupních center v České republice se v letošním roce prozatím neuskutečnily, zájem institucionálních investorů o tento segment trhu setrvává. Vyplývá to z informací realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Je to zejména z důvodu udržitelných nájmů zvláště ve srovnání s UK a západní Evropou,“ říká Markéta Křížová, která se specializuje na nákupní centra v České republice a na Slovensku. Podle Markéty Křížové se aktivita investorů soustřeďuje zejména na nejzajímavější budovy, které poskytují vyšší investiční jistotu. Investoři se v současné době zaměřují na nákupní centra nacházející se v Praze a Brně, největších městech v České republice. „Právě proto očekáváme, že investice do nákupních center budou nižší pro tento rok, jelikož počet prodejně dostupných nákupních center v těchto dvou městech je limitovaný. Nicméně pokud se vyskytne vhodná příležitost, zájem o tato centra existuje,“ míní zástupkyně společnosti Cushman & Wakefield.

#####Ekonomická výnosnost nákupních center neklesá

Současná ekonomická situace nevede k významnějšímu snížení v ekonomické výkonnosti těch nejlepších nákupních center, ta spíše zaznamenávají zvýšení podílu na trhu. I když od počátku roku 2009 došlo v České republice ke snížení obratu obchodníků, nákupní centra, která jsou dominantní v jejich spádové oblasti a nabízejí silné složení nájemců, nezaznamenala žádné snížení tržeb nájemců. Tyto projekty se pak stávají velmi atraktivní investiční příležitostí pro investory, kteří chtějí předejít investičnímu riziku. Investoři jsou ale schopni identifikovat vhodné investiční příležitosti až v momentě, kdy se dají určit nejlépe fungující projekty, a to hlavně po dokončení nového developmentu. Investice do obchodních center v České republice se budou podílet zhruba 35 až 40 procenty z celkového objemu transakcí za rok 2009. Za posledních pět let tento podíl kolísal mezi 13 a 55 procenty, a sice hlavně kvůli novým projektům, které přicházely na trh. Zároveň se dá očekávat, že tento jev se bude stabilizovat během následujících pěti let.

#####Investují hlavně fondy

Z hlediska typu investorů, kteří v současné době projevují zájem o sektor nákupních center, je jejich kategorie poměrně různorodá. Mezi tyto investory se řadí fondy se strategií dlouhodobých investic, jako jsou především otevřené německé fondy hledající pouze ty nejzajímavější nemovitosti. „Český trh začíná v poslední době nabízet takové příležitosti, které upoutávají také tzv. příležitostné fondy. Tyto fondy mohou být flexibilnější v rámci projektů, které se pro ně stávají zajímavými, ale prozatím se k žádnému nákupu nezavázaly. Pro tu správnou investiční příležitost jsou finance vždy dostupné,“ dodává závěrem Markéta Křížová.

#####Nájemci směřují opět do větších měst

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!