Zájem o stavební pozemky je úměrný jejich zvyšující se hodnotě | e15.cz

Zájem o stavební pozemky je úměrný jejich zvyšující se hodnotě

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jejich ceny se běžně pohybují od 7 000 i vysoko přes 12 000 korun za čtverečný metr a hodnota za posledních 30 měsíců stoupla podle údajů Hypoteční banky minimálně o 10 %. Přitom na trhu jsou stále nedostatkovou komoditou. Řeč je o stavebních parcelách na území hlavního města Prahy. Poptávka po nich neoslabila ani v době, kdy se segmenty bytů nebo developerských projektů potýkají se stagnací či propadem zájmu a musejí snižovat ceny.

„Tato situace ilustruje dva trendy. Jednak se na pražském trhu pohybuje silná skupina lidí, kterým již nevyhovuje dříve pořízené bydlení v bytech. A hledají individuální a velkorysejší bydlení. Zároveň se do metropole vrací poměrně dost klientů, kteří si koupili domy za Prahou a z nejrůznějších důvodů, hlavně kvůli neustálému cestování a chybějícímu občanskému zázemí, chtějí ze satelitů pryč,“ konstatuje Petr Tomášek z inženýrské a investiční společnosti Landia Management s.r.o., která má aktuálně v nabídce stavební parcely v Lysolajích na Praze 6 a u stanice metra Rajská zahrada na Praze 9. Právě u projektu Rajský vrch mohly být díky vysoké poptávce klientů již zahájeny práce na vybudování kompletní infrastruktury – inženýrských sítí i komunikací. Generálním dodavatelem stavby je společnost Metrostav, financujícím partnerem PPF Banka. Stavební práce potrvají do léta 2013.

Češi považují bydlení ve vlastním domě za optimální řešení své bytové situace. Například i kvůli jasně definovanému majetku. To se odráží i v požadavcích na zahradu – řadě klientů stačí 550 až 600 m², ale zahrada musí zaručovat naprosté soukromí a zároveň nevyžadovat permanentní a náročnou údržbu. Častou podmínkou je lokalita s vynikající dopravní dostupností do centra města, ideálně s přímou návazností na hromadnou dopravu a veškerou občanskou vybavenost.

Podle zkušeností obchodního oddělení Landia Management, která chystá další stavební parcely v Hloubětíně a Kyjích, je možné pozorovat příklon zájemců o bydlení k individuálním stavbám. Nejde jim vždy jen o spolupráci s architekty; mnoho klientů využívá nabídky z katalogu domů stavebních firem, které garantují výstavbu na klíč. Nezřídka jde o nízkoenergetické či pasivní domy. Zahájení jejich stavby je v případě projektů Landie i díky platným územním rozhodnutím otázkou několika měsíců od dokončení infrastruktury.

Ze zhruba dvou stovek jednání s klienty, kteří projevili zájem o stavební pozemky v Praze, vyplývají i zajímavé závěry týkající se financování. Očekávání nákladů na stavbu domu i koupi pozemku se nejčastěji pohybují do 8 až 10 milionů korun. Zhruba 50 % klientů je připraveno nákup parcely realizovat prostřednictvím bankovního úvěru a stavbu rodinného domu financovat v hotovosti - z vlastních zdrojů.

Zřejmě nejčastější podmínkou, kterou klienti prosazují do kupních smluv, je garance zahájení a dokončení infrastruktury. „Na kupujících je velmi znát, že v minulosti mohli mít problémy s neexistencí inženýrských sítí nebo komunikacemi. Nejsou až tak řídké případy, kdy zejména v mimopražských lokalitách stavebním pozemkům chybí nějaká ze základních přípojek – elektřina, voda, odpad, plyn… Setkali jsme se dokonce i se zkušeností našeho klienta, kdy byly v jedné lokalitě za Prahou vybudovány tzv. kapličky, avšak bez jakéhokoliv napojení na sítě,“ líčí Ondřej Kyzur z obchodního oddělení Landia Management s.r.o. Naprosto běžné pak podle něj v těchto lokalitách je, když se „dočasný“ svod odpadů do jímky ukáže jako trvalé řešení…

V případě projektu Pozemky Lysolaje mají klienti garantováno vybudování kanalizace a přípojek, ale i platných územních rozhodnutí na stavbu rodinných domů. Na rohu ulic Hřebenová a Sídlištní by tak v nejbližších letech mohlo vyrůst pět architektonicky zajímavých vil se dvěma nadzemními podlažími a velkorysou hrubou podlažní plochou, která je navržena od 316 – 426 m². Parcely na hřebenu lysolajského kopce, který nabízí výhled opravdu až ke katedrále sv. Víta na Pražském hradě, mají výměru od 646 do 1 770 m².

Úvodní etapu ambiciózního projektu Rajský vrch tvoří stavební parcely o výměrách 530 –1259 m², určené k výstavbě individuálních rodinných domů s podlahovou plochou od 160 do 370 m². Na všechny je vydáno územní rozhodnutí.

Pozemky jsou zasazeny do nejvyššího místa v lokalitě, zaručující naprosté soukromí, klid, sepjetí s přírodou (největší parkovou plochou v této městské části), a přitom naprosto komfortní a především rychlé napojení metrem do centra města. Samozřejmostí je dostupnost občanské vybavenosti, jako jsou školy, školky, obchody či lékaři. Pouze v dosahu jedné stanice metrem se nachází jedno z největších obchodních center v ČR, nabízející veškeré potřebné služby. Díky postupné revitalizaci přilehlých parků zde vznikne největší volnočasový areál na pravém břehu Vltavy.

Stavební parcely na podzim doplnilo prvních šest řadových rodinných domů s vlastními zahradami. Každý dům má dvě podlaží s velkorysou dispozicí 4+kk s garáží a užitnou plochu 160 m². Architektonický návrh, stejně jako urbanismus celé lokality Rajského vrchu, pochází z ateliéru renomovaného architekta Karla Mrázka – Architektonický ateliér KAAMA.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video