Zájemce o hypotéky v regionech nemá kdo obsloužit | E15.cz

Zájemce o hypotéky v regionech nemá kdo obsloužit

Ani provize 34 000 korun nestojí některým finančním poradcům za námahu. Analýza serveru honzovahypoteka.cz ukázala, že na jednu poptávku hypotečního úvěru v Ústeckém a Moravskoslezském kraji připadají jen necelé dvě nabídky. Naopak v Praze to je pět až šest nabídek. Přitom objem průměrné poptávané hypotéky se pohybuje okolo 1,7 milionu korun, a provize makléře z jediného obchodu je tak o polovinu vyšší než průměrná měsíční mzda v České republice.

Zatímco v Praze a Středočeském kraji připadá na jednu poptávku hypotečního úvěru pět až šest nabídek a hypoteční makléři musí bojovat o každou hypotéku, v Ústeckém a Moravskoslezském kraji finanční poradci nechávají bez povšimnutí žádosti o téměř dvoumilionové úvěry. Na severu Moravy a ve Slezsku klient na svoji poptávku získá od hypotečních makléřů v průměru 1,8 nabídky, v severních Čechách dokonce pouze 1,3 nabídky – vyplývá to z analýzy transakcí zrealizovaných prostřednictvím internetového tržiště s hypotékami honzovahypoteka.cz. „S rostoucím objemem poptávané hypotéky sice počet nabídek obvykle o něco stoupá, ale pokud je makléř profesionál, reaguje na každou poptávku. A v době, kdy se hypoteční trh propadl o 40 procent, to platí dvojnásobně,“ říká Jiří Paták, ředitel hypotečního serveru honzovahypoteka.cz.

Průměrná výše poptávané hypotéky v Ústeckém kraji dosahuje 1,3 milionu korun, v Moravskoslezském dokonce 1,7 milionu korun. Provize z jediného obchodu tak může dosáhnout 26 000 až 34 000 korun. Pasivita makléřů je zarážející i vzhledem k tomu, že oba tyto kraje se vyznačují vůbec nejvyšší mírou nezaměstnanosti v České republice – podle dat ČSÚ za 3. čtvrtletí 2009 je v Moravskoslezském kraji bez práce 11,75 procenta obyvatel, a v Ústeckém kraji dokonce 13,01 procenta.

Mimopražským klientům se zase může vyplatit svoji poptávku směřovat na makléře působící v Praze a Středočeském kraji, kde se o zákazníky tvrdě bojuje. Mohou tak získat lepší podmínky úvěru a celkově na poplatcích a provizi ušetřit desetitisíce až statisíce korun. Server honzovahypoteka.cz umožňuje oslovit s poptávkou i konkrétní makléře, vodítkem může být unikátní systém jejich hodnocení. „Systém funguje podobně jako u obchodníků na internetu nebo na internetových aukcích – po uzavření úvěrové smlouvy klient práci svého poradce ohodnotí a hodnocení je pak dostupné všem návštěvníkům serveru,“ dodává Jiří Paták.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!