Zájemci o relokaci musejí hledat včas | E15.cz

Zájemci o relokaci musejí hledat včas

Nejviditelnějším důsledkem prohlubující se globální finanční krize je zastavení komerčních projektů na spekulativní bázi. Developeři mají menší šanci získat projektové financování například na kancelářský projekt, aniž by vykázali předpronájmy na podstatnou část ploch.

Situace může vyústit za dva roky do stavu, kdy bude na trhu citelný nedostatek nových, moderních projektů k nastěhování „Nastává doba, kdy by nájemci měli své plány na relokaci nebo expanzi zvažovat s mnohem větším předstihem,“ přibližuje konkrétní dopad krize na realitní prostředí Václav Bouček, odborník na poradenství nájemcům v pražské pobočce mezinárodní společnosti DTZ. Včasné zahájení vyjednávání s developery může pro nájemce znamenat významné finanční úspory. Takzvaný Tenant Representation Service neznamená pouze vytipování vhodných lokalit a dojednání výhodných smluvních podmínek, ale obnáší rovněž optimalizaci chodu kanceláří a uspořádání pracovního prostředí. Z jedné strany jde o hledání vhodných jednotných prostor v případě decentralizovaného provozu, z druhé o praktická opatření ústící ve snížení celkových provozních nákladů o 12 až 20 procent.

#####Kanceláře se musejí hledat dostatečně předem

Aby bylo možné docílit požadovaných úspor, musí začít nájemci plánovat svou relokaci v dlouhodobém horizontu dvou až tří let. Současná situace se odráží na klesajícím počtu zahajovaných projektů na spekulativním základě, tedy bez konkrétního nájemce. Zatímco letos neobsazenost kanceláří zřejmě poměrně citelně poroste, už v druhé půli roku 2010 může být na trhu nedostatek kanceláří na výběr. Což patrně povede i k tlaku na vyšší nájemné. „Firmy, které chtějí mít jistotu a výhodné podmínky, hledají pro sebe prostory již nyní, v dostatečném předstihu,“ shrnuje Václav Bouček. Jednou ze zásadních otázek, jež potenciální nájemci společně s DTZ řeší, jsou přidružené služby a s tím související náklady na realizaci stavebních úprav, projektový management, vybavení kancelářským nábytkem atd. Jako ideální se jeví včasná kontraktace nájemce s developerem chystaného projektu, který může v raných fázích příprav zohlednit maximum požadavků klienta. Jde o takzvané kanceláře na klíč, tedy princip built-to-suit. Zkušenosti ukazují, že developeři jsou ochotni nabízet v rámci předpronájmů i citelné úlevy na nájemném.

#####Některé firmy jdou cestou předpronájmů

Jednou z možností, jak si v budoucnu zajistit prostory pro nové sídlo, je předpronájem. Touto cestou se v poslední době vydal například koncern Siemens. Ve druhém čtvrtletí loňského roku uzavřel smlouvu o pronájmu 24 000 m2 v projektu Západní Město developerské společnosti Finep, který má být dokončen na konci roku 2010. DTZ pak aktuálně hledá odpovídající zázemí pro Vodafone, který požaduje 15 až 17 tisíc m2 připravených k nastěhování na konci roku 2011. Je velmi pravděpodobné, že se díky dostatečnému předstihu při hledání nového sídla podaří těmto společnostem vtisknout budově odpovídající korporátní podobu. Není neobvyklé, že se požadavkům takového nájemce podřídí mimo jiné velikost podlaží, rastr pro velikost kanceláří, světlá výška kanceláří, šíře okenního modulu, o technickém vybavení nemluvě. Zhruba rok až rok a půl před momentem stěhování rozhodují o místě svého nového působiště firmy RWE (8500 m2) nebo další IT společnost, která hledá 6000 m2 kancelářských ploch. „I když v takových případech padá možnost built-to-suit, protože by se takový objekt nestihl ani dokončit, stále je ohromný prostor vyjednat budoucímu nájemci co nejlepší podmínky. Začíná to výběrem budovy přes specifikaci těch nejlepších podmínek a přípravu a uzavření nájemní smlouvy až po realizaci zařízení a vybavení a zajištění samotného stěhování,“ vypočítává Václav Bouček. A dodává: „To, že se naše služby vyplatí a investice několikanásobně vrátí nejen v měřitelných hodnotách, odhalují také společnosti hledající nájem i ve výrazně menších prostorech.“

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!