Zájmu o brownfieldy pomohou semináře | E15.cz

Zájmu o brownfieldy pomohou semináře

V České republice je podle kvalifikovaných odhadů na deset tisíc brownfieldů - opuštěných továren, vybydlených budov, zanedbaných zemědělských staveb a dalších míst. Přitom pouze pět až šest procent investorů uvažuje o tom, že pro svůj nový podnik brownfield zregenerují.

To je podle odborníků velmi malé množství.

#####Pomůže i národní databáze

Na sérii seminářů představí CzechInvest možnosti podpory financování regenerace brownfieldů, která je v mnoha případech nezbytná. Oživení opuštěných areálů přitom podporuje řada českých i unijních dotačních programů, ze kterých mohou podniky, obce i další organizace získat celkem několik desítek miliard korun. Potenciálním investorům do těchto lokalit pomůže i zcela nová Národní databáze brownfieldů. Jejím cílem je co nejpřesněji popsat co největší počet brownfieldů tak, aby si noví investoři mohli podle mnoha kritérií z pohodlí svého křesla u počítače vybrat přesně takovou lokalitu, kterou potřebují. Databáze vznikla na začátku letošního roku a už nyní obsahuje bezmála tři stovky záznamů. Investoři mohou v databázi vyhledávat brownfieldy podle jednotlivých krajů, požadované velikosti, podle typu nemovitosti (budova, pozemek, celý areál) nebo podle předchozího využití lokality. O zvolených brownfieldech pak získají rozsáhlé informace včetně vlastnických vztahů, podrobného popisu stavu nemovitosti, údajů o případných ekologických zátěžích nebo o technické infrastruktuře místa.

#####Koordinovat bude národní strategie

Agentura CzechInvest také připravila podklady pro Národní strategii regenerace brownfieldů v České republice, kterou projednala vláda. Hlavním posláním této strategie je sjednotit a zkoordinovat snahy o regenerace brownfieldů napříč celou státní správou a ukázat, jaké možnosti podpory mohou investoři do brownfieldů získat. „Cílem strategie je ozdravení území dříve využívaných areálů, rozšíření nabídky pro podnikatele a zlepšení životního prostředí. Úspěšná regenerace přinese nové příležitosti pro podnikatele, a tím i nárůst ekonomické aktivity,“ říká Rudyšarová. Při vytváření a realizaci strategie využila agentura CzechInvest zkušenosti řady jak evropských států, především Velké Británie a Francie, tak i mimoevropských zemí, především USA a Kanady.

Příklady projektů realizovaných s podporou agentury CzechInvest (z Operačního programu Průmysl a podnikání, programu Reality a národního Programu na podporu průmyslových zón):

* regenerace bývalého vojenského letiště - Triangle Žatec (360 ha) * regenerace průmyslového areálu Škody Plzeň (160 ha) * regenerace bývalého cukrovaru Lovosice (10 ha) Příklady projektů podpořených v rámci programu Reality - rekonstrukce objektů: * rekonstrukce bývalého zemědělského objektu - DK Plast, Svitavy * rekonstrukce objektu bývalé přádelny - Beneš a Lát, Slaná u Semil * rekonstrukce bývalé slévárny - Zambelli, Český Krumlov

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!