Zakloňte hlavu a začněte nový rok uprostřed vesmíru | E15.cz

Zakloňte hlavu a začněte nový rok uprostřed vesmíru

Hana Hejduková

O zimní obloze, poznávání sluneční soustavy i třeba navigaci na moři pomocí hvězd bude od dneška hovořit astronom Pavel Brom v boleslavské knihovně. Do poloviny března si připravil pět čtvrtečních přednášek.

První začne dnes v pět hodin odpoledne sledováním oblohy, na něj o hodinu později naváže povídání na téma jak člověk poznával sluneční soustavu. Následovat bude za čtrnáct dní opět od pěti hodin odpoledne sledování Měsíce a beseda o velkých astronomech Evropy. Vstupné na každou z pěti přednášek je dvacet korun.
„Účast je velkou neznámou této nové akce, jsem ochotný přednášet i pro tři příchozí, ale třeba budeme muset na- opak přinášet židle,“ řekl Brom, který má s popularizací astronomie bohaté zkušenosti ze škol, místní univerzity třetího věku i boleslavské hvězdárny, jejíž je vedoucím.
I proto může do knihovny přinést některé z dalekohledů k pozorování Jupitera či Měsíce, pokud je umožní počasí, okolní zástavba i pouliční osvětlení. Příchozí si vyzkouší práci s námořním sextantem, naučí se číst z astrolábu pražského orloje a dozví se mnoho dalších zajímavostí o vesmíru. Nepůjde přitom o klasické přednášky, ale spíš o neformální besedy.
Některé příchozí tak možná Brom naláká i k návštěvě samotné boleslavské hvězdárny, která sídlí v budově 9. základní školy. Ta je otevřená každý školní pátek od šesti hodin večer. Nedávno navíc díky pomoci Ško-Energa a města získala další dalekohled za 155 tisíc korun.
„Do poloviny ledna lze sledovat Jupitera a jeho čtyři velké Galileovy měsíce, které byly objeveny přesně před čtyřmi sty lety,“ dodal Brom. V lednu bude zajímavý i třeba pohled na Velkou mlhovinu v Orionu.

Autor: Hana Hejduková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!