Zakouřit si na zakázaných místech? Lidem to nevadí | E15.cz

Zakouřit si na zakázaných místech? Lidem to nevadí

Sedmička testovala, jak lidé reagují na kuřáka v místech, kde se kouřit nesmí. Ozval se jen málokdo. Nezasáhli ani městští strážníci.

Už pět let takzvaný tabákový zákon přesně definuje místa, kde se nesmí kouřit. Redaktor Sedmičky se ale na vlastní kůži přesvědčil, že lidem v Opavě porušování zákona nějak zvlášť nevadí. Třeba na zastávkách si mnoho kuřáků krátí čekání na autobus s cigaretou v ústech a jak to vypadá, hlavu z postihu si dělat nemusejí. Kouření příliš nevadí ani strážníkům městské policie, kteří redaktora s cigaretou zahlédli na zastávce u hotelu Koruna, a za více než jediný pohled jim nestál. „Neznám podrobnosti této situace. Pokud je ale kuřák mimo přístřešek zastávky, strážníci to mohou vyhodnotit tak, že není v prostoru zastávky a dýmem nikoho neobtěžuje,“ uvedla mluvčí městské policie Pavla Losertová.

Na nádraží chybějí cedule

Test začal redaktor na nádraží Opava východ. A zjistil, že kuřáků je zde více, než cedulí upozorňujících na zákaz kouření. Kromě jedné nálepky na výtahu tam totiž žádná jiná není. A cestující toho často zneužívají. „Kouří tady hodně lidí. Když ale neházejí nedopalky na zem, tak mi to nevadí,“ řekl dvaapadesátiletý Jindřich Hruška, který si pod nádražní střechou cigaretu dopřával. První cigaretu si redaktor zapálil právě u výtahu hned vedle nálepky se zákazem. Stačil si ale dát jen pár šluků. I když kolemjdoucí zapálená cigareta nezajímala, pracovník bezpečnostní agentury, který byl právě na obchůzce, zakročil. A kromě vykázání vyhrožoval také fotoreportérovi zničením fotoaparátu.

Výpravčí bez okolků zakročil Dalším místem, které Sedmička otestovala, bylo západní nádraží. Z velkých nápisů bylo jasné, že kouření se tady netoleruje. Cestujícím to ale opět bylo jedno a proti cigaretě nic neměli. Zakročil ovšem pozorný výpravčí, který redaktora na zákaz upozornil. „I když se tady kouřit nesmí, pořád musíme někoho upozorňovat,“ okomentoval situaci výpravčí. V průběhu testu to byl poslední člověk, který se dokázal ozvat.
Kouření redaktorovi prošlo i mezi nemocničními pavilony, přitom podle vývěsky u vrátnice se s cigaretou nesmí do celého areálu. „V nemocnici by se kouřit určitě nemělo. Jestli si ale někdo zapálí mezi budovami, tak si toho těžko budu všímat, nebo nějak moralizovat. Jiné by to bylo uvnitř, to jsem ale ještě nezažil,“ uvedl okolo jdoucí Rudolf Steiner.
Kuřáci neberou na zákaz ohled ani na zimním stadionu, o čemž svědčily poházené nedopalky na podlaze. Podle pracovníků technických služeb, kteří zajišťují provoz kluziště, by na dodržování zákazů měli dohlédnout pořadatelé konkrétních akcí. „Nechali jsme vyrobit cedule se zákazem, nicméně většinu někdo zničil. Je pravda že se na stadionu kouří docela hodně. Na dodržování zákazů by však měli dohlížet pořadatelé. My s tím nic nenaděláme,“ řekl Stanislav Chovanec z technických služeb. Ještě méně se kuřák musí postihu obávat na autobusových a trolejbusových zastávkách. Cigaretu si redaktor Sedmičky zapálil u zastávky na Dolním náměstí u hotelu Koruna a na Pekařské ulici. Lidé, kteří čekali na autobus ani procházející policisté, proti tomu nic nenamítali.

Cigareta může stát i tisíc korun?

Sedmička zjistila, že kuřáci si v Opavě můžou zapálit v podstatě kdekoli. A nemusí mít z postihu strach. Městská policie má přitom na neukázněné kuřáky páku. „Za porušení zákona, může strážník udělit kuřákovi blokovou pokutu do výše tisíce korun,“ řekla mluvčí městské policie Losertová.
Podle ní strážníci kontrolují kuřáky často. „Nejčastěji kontrolují veřejně přístupné prostory budov, které souvisejí s veřejnou dopravou. Konkrétně jde o nástupiště, přístřešky a čekárny. Například na východním nádraží každý den kontrolují občany kouřící na peronech,“ tvrdí Losertová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!