Zapnutý maják policistu viny nezbavil | E15.cz

Zapnutý maják policistu viny nezbavil

Máma malých dětí zemřela při nehodě, kterou zavinil kladenský policista. Okresní soud mu vyměřil podmíněný trest. Zatím jej nepřijal.

Když policejní hlídka 11. dubna loňského roku dostala na Sítné pokyn od operačního důstojníka, aby se podívala na poplach domu v Bílichově u Slaného, řidič Jan Fait zapnul sirénu a maják a šlápnul na plyn. Ujet však stačil jen několik stovek metrů. V momentě, kdy vjel na červenou přibližně sedmdesátikilometrovou rychlostí do křižovatky ulic Cyrila Boudy a Petra Bezruče, pocítil prudký náraz.
Policejní auto se střetlo s protijedoucím Renaultem Lagunou, který přijížděl ve směru od divadla na zelenou. Jeho sedmatřicetiletá řidička o pár hodin později zemřela v pražské Ústřední vojenské nemocnici na mnohonásobná zranění, v péči lékařů skončili také oba Faitovi kolegové.
Poplach, ke kterému policisté do Bílichova vyjeli, byl planý.

Stačilo zpomalit

„Byla to naprosto zbytečná smrt mladé ženy, matky malých dětí,“ poznamenal samosoudce Roman Lada, který policistu potrestal dvaadvaceti měsíci s podmíněným odkladem na tři roky a pětiletým zákazem řízení aut. Policista podle něj sice mohl vjet do křižovatky na červenou, ale pomaleji. „Ani v těchto případech nemá auto s majákem absolutní přednost, měl tedy podstatně snížit rychlost. Pak byla šance nehodu odvrátit,“ řekl Lada.

U policie asi skončí

Nadstrážmistr Jan Fait nadále zůstává zaměstnancem středočeské policie a je přesvědčený, že nepochybil. „Siréna vozidla byla podle svědků slyšet daleko, navíc se neprokázalo, že vjel do křižovatky na červenou,“ tvrdil u soudu jeho advokát. Argumentoval i tím, že řidička nebyla připoutaná. Soudní znalkyně však popřela, že by ženu bezpečnostní pásy mohly zachránit. Samotný Fait se o nehodě bavit nechce.
Dosud také není jasné, zda zůstane v řadách policie, i pokud odvolací soud rozsudek potvrdí. „O tom se rozhodne až ve chvíli, kdy nastane,“ nechtěla spekulovat krajská policejní mluvčí Soňa Budská. Zároveň připustila, že se jedná o tak závažný čin, že policistu pravděpodobně čeká propuštění.

Kdo zaplatí odškodnění?

Jasné není ani to, kdo by měl rodině oběti vyplácet odškodné. Policie to neudělala a ani se k tomu nechystá. „Odškodnění proplácí ministerstvo vnitra jen pokud je chyba na straně policie, a to není,“ uvedla mluvčí kladenských policistů Michaela Nováková. Vymáhat odškodnění by podle ní měla rodina na řidiči služebního auta. Její kolegyně Budská je přesvědčená, že o případné náhradě škody bude muset rozhodnout soud.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.