Zastupitelé aktualizovali cenovou mapu pozemků | E15.cz

Zastupitelé aktualizovali cenovou mapu pozemků

Pražští zastupitelé přijali aktualizovanou vyhlášku, která určuje cenu stavebních pozemků v metropoli. Na základě změn z minulého roku zvýšili hodnotu parcel v průměru o čtyři procenta.

[file:9062:small:right]

Vyplývá to z cenové mapy na rok 2011, která je součástí vyhlášky. Město mapu zohledňuje při prodeji pozemků, význam má i pro znalce, kteří pozemky oceňují. Cenová mapa se každoročně mění na základě majetkových převodů, které byly zapsány do katastru nemovitostí. Je tak vlastně odrazem toho, co se děje na trhu s realitami. O čtyři procenta stoupla cena pražských pozemků i v loňském roce. Pro příští rok bylo nově oceněno, respektive přeceněno 19 procent skupin pozemků. „Nárůst průměrných cen je téměř totožný pro všechny kategorie polohy,“ píše se ve vyhlášce.

Za metr čtvereční kupci ve vnitřním městě v průměru zaplatí v tomto roce 6644 korun, v průměru celé Prahy pak 4388 korun. Důvodem zdražení pozemků je podle schváleného dokumentu především nedostatek míst, která by byla využitelná pro lukrativní komerční stavby. Hodnota parcel postupně klesá směrem k okrajům města. Na jejich cenu mají vliv i další okolnosti, například napojení na metro. Podle analýzy trhu s pozemky, kterou vyhláška obsahuje, stále rostou ceny pozemků, jež jsou určeny k bydlení, a to na celém území Prahy. Největší zájem je o místa vhodná pro rodinné domy, u kterých je podle autorů vyhlášky větší poptávka než nabídka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!