Závodní dráhy na cestách | E15.cz

Závodní dráhy na cestách

Těšínská, Krnovská či čtyřproudovka v Komárově. Sedmička zjišťovala, kde si řidiči hrají na závodníky.

Zhruba stovku pokutových bločků vypíšou každý týden opavští dopravní policisté za rychlou jízdu. Povolenou rychlost řidiči někdy překročí i trojnásobně. Redakce Sedmičky nasedla do auta a provoz na nejrizikovějších silnicích několik dní sledovala. Největší závodní drahou Opavy je průjezd Komárovem. Ale také třeba Těšínská.
„Na těchto úsecích hlídky často měří. Většinou řidiči padesátku překročí o dvacet kilometrů v hodině. Ale občas jedou i stotřicítkou,“ popisuje policejní mluvčí René Černohorský.
Více než polovina aut v Komárově redakční auto, jedoucí v pravém pruhu padesátkou, bez zaváhání během několika vteřin předjela. Na informativním radaru kromě výzvy zpomal! blikaly i hodnoty jejich rychlosti. Ta nejvyšší ukázala jednaosmdesát. „Přejít silnici na zastávku je adrenalinový zážitek,“ líčí Petra Malá z Komárova.
Ani radar u školy na Krnovské nemá o vysoké hodnoty rychlosti řidičů nouzi. „Někdy jsme doslova zděšení,“ reaguje na rychlou jízdu opavských řidičů strážník Ivo Špičák.
Jet rychle v přetížených opavských ulicích se zdá nemožné. Příležitost překročit padesátku si však spousta řidičů často najde. Sedmička projela všechny rizikové úseky v Opavě. A všude řidiče přistihla.
Redaktoři Sedmičky vyrazili do opavských ulic v poledne, v podvečer i minulou středu ve státní svátek. Spěchajícím řidičům na denní době nezáleží. Jakmile je cesta volná, sešlápnou plynový pedál a uhánějí. Ve středu 17. listopadu jelo po Ratibořské ulici jen minimum aut. Když se redaktoři pustili za modrým seatem, který viditelně při cestě směrem ven z města padesátku nedodržoval, zastavila se ručička na tachometru na pětasedmdesátce. Na trase zpátky řidič stříbrného volva na sedmičkovou fabii dokonce troubil a nedočkavě ji předjel i přes šikmé pruhy na cestě.
Rychlá auta trápí i místní obyvatele. „Když jede velkou rychlostí kamion, doslova to zatřese s domem. Snášíme tady opravdu velký hluk. Aut je prostě hodně. Kdyby všichni jezdili tak, jak mají, bylo by to snesitelnější,“ míní Eliška Neubergerová, která žije v domku s okny do silnice. Také na Těšínské ulici je překračování povolené padesátky časté. „Na Těšínské ještě není tolik omezení jako jinde, i když i tam už jsou například ostrůvky před Tescem,“ vysvětluje mluvčí Černohorský. Bývalá točna trolejbusu před železničním přejezdem je častým stanovištěm dopravních hlídek. Redakční škodovku jedoucí padesátkou při desetiminutové cestě ven z města předjelo sedm vozů.
S rychlými auty mají problém lidé na přechodech, u kterých nejsou semafory. Jeden je u technických služeb, druhý u Ostroje. „Stává se, že mě auto v jednom pruhu pustí a druhé vedle něj profičí. Je to nebezpečné. S dětmi tudy vůbec nechodím a raději si kousek zajdeme na přechod před Tesco, kde jsou semafory,“ říká Jan Novák.

Stovkou před školou

Opavskou závodní drahou je i Krnovská ulice. Loni tam strážníci informativním radarem změřili řidiče, který se v noci řítil rychlostí přes dvě stě kilometrů v hodině.
„Právě teď máme na Krnovské radar znovu, bude tam do konce listopadu. Stojí u školy, ve směru do centra,“ říká strážník Špičák.
I na Krnovské předjížděla redakční auto jedoucí padesátkou zhruba třetina řidičů.
Městská policie pravidelně radar staví do všech částí města, aby měla přehled, kde, kdy a jak rychle řidiči jezdí. „Teď naposledy byl 27. října na Hobzíkově. Tam jsme jako maximální rychlost zaznamenali jednadevadesátku. V jedenáct dopoledne,“ popisuje Špičák. Překvapení strážníky čekalo při vyhodnocování rychlostí z Pekařské ulice. Radar tam postavili u školy v místě, kde je povolená třicítka. „Ve tři čtvrtě na osm ráno tam jeden řidič jel stodvacítkou,“ líčí Špičák.

Jednoznačný prim hraje čtyřproudovka v Komárově. „Na radaru se objevují i rychlosti okolo 180 kilometrů v hodině, to jsou ale výjimky. Běžným úkazem jsou pak rychlosti mezi stovkou a stodesítkou,“ uvádí bývalý starosta této městské části Opavy Daniel Žídek údaje naměřené místním radarem.

Na přechod? S odvahou

Rychlost v Komárově dodržuje zhruba polovina řidičů. Ti ostatní jezdí nejčastěji rychlostí okolo pětašedesáti kilometrů v hodině. Městští strážníci tam zaznamenali i mladé závodníky. „Okolo druhé třetí hodiny v noci si tam mladí kluci zkoušeli, kolik jim auto jede. Rychlost si kontrolovali právě na radaru. Naměřili jsme tam rychlost i 190 kilometrů v hodině,“ komentuje Špičák. Lidé si už na provoz zvykli a obrnili se trpělivostí a odvahou. „Když chci přejít silnici, nevyplatí se jen stát a čekat, stejně nikdo nezastaví. Nezbývá než si dodat odvahu a vykročit. Pak už řidič většinou zabrzdí a chodce pustí,“ líčí zkušenosti z místních přechodů Petra Malá.
Policisté na závodníky číhají a pokutují je. „Zaměřujeme se na problemtické úseky na Těšínské a Krnovské ulici v Opavě. A taky v Komárově. Hlídky budou ale i jinde v Opavě,” informoval policejní mluvčí Černohorský.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!