Zboží za pár korun, nájem za miliony | E15.cz

Zboží za pár korun, nájem za miliony

Nájmy obchodů jsou v centru Brna dražší než ve Vídni. Jak si na ně mohou vydělat prodejci levných cetek a oblečení?

Scénu z filmu Slavnosti sněženek může některým Brňanům připomínat návštěva levných obchodů v centru města. „Sice jsou všechny gumáky levý, ale nekupte to, když je to tak laciný,“ říká v ní Jaromír Hanzlík Rudolfu Hrušínskému. V prodejnách, které nahrazují značkové obchody, si lidé koupí klidně i za devět korun téměř cokoli. Plavecké brýle, čepice, ponožky nebo baterky. Jak je možné, že se v drahém centru uživí?

„Střed Brna je velmi malý, nájmy obchodů v České a Masarykově ulici se tak pohybují mezi deseti až pětadvaceti tisíci za metr čtvereční na rok. To je více než v podobných lokacích Vídně či Amsterdamu,“ uvedl realitní makléř Lukáš Heger.

Například obchod Big Buy, který prodává zmíněné zboží za devět korun, vystřídal před časem v České ulici na ploše tisíce metrů čtverečních oděvy Kenvelo. Big Buy tuto plochu nabízí k pronájmu dalším prodejcům - metr čtvereční přibližně za tisícikorunu měsíčně. Nájem celého obchodu tak vyjde na milion korun za měsíc.

„Podezřelé“ obchody

Mnozí lidé nevěří, že prodej laciných cetek může takové nájemné pokrýt. „Podobné obchody budí dojem, že slouží k praní peněz,“ soudí náměstek primátora Oliver Pospíšil. Souhlasí s ním i oslovení Brňané. „U obchodu s asijskými šunty v centru je to dost pravděpodobné,“ myslí si třeba Jiří Kolínský.
Jednatel společnosti Big Buy Jiří Novák se takovému nařčení brání. „V obchodě jsme už dva měsíce, ale nájemce máme domluveného až od února. Prozatím jsme tam tedy navezli levné zboží. Je to jen přechodná fáze,“ odhalil Novák tajemství extrémně levných krámků na lukrativní obchodní třídě.
Stejně jako obchod Big Buy, tak ani nejrůznější Zlevněnky, Bankroty či Vše za 39 korun v minulosti v centru dlouho nevydržely. I když podle Nováka mohly. Tvrdí totiž, že se i obchod s cetkami může v České nebo Masarykově ulici dobře uživit. „Čím levnější výrobky prodáváme, tím máme větší obrat. Takže obchod se zbožím, které levně nakoupíme v Číně nebo Malajsii, si na sebe může i v centru Brna vydělat,“ prohlásil Novák.

Odsun značkových obchodů ze středu Brna do nákupních center na jihu města brněnské politiky netěší. „Nelíbí se mi to, ale co se dá dělat, je to otázka trhu. Pro některé obchodníky jsou nákupní střediska plná lidí lukrativnější než centrum města,“ říká starosta Brna-střed Libor Šťástka.

V České a Masarykově ulici je pět městských domů. „Musíme pronajmout obchody za co nejvyšší nájemné, ale zohledňujeme i druh činnosti. Třeba kasino nemá šanci,“ tvrdí starosta.

Městské prostory jsou obvykle k mání za ceny kolem deseti tisíc korun ročně za metr čtvereční a hodně se o ně zajímají i vietnamští prodejci. „Často nabízejí vyšší nájemné než značkové obchody,“ podotkl náměstek primátora Pospíšil. Ani vietnamské obchody ale nejsou v městských domech vítány. Osm krámků s levným oblečením z Asie, které jsou na trase z hlavního nádraží po ústí České do Joštovy ulice, tak sídlí v soukromých domech.

Pro mnohé Brňany jsou velmi nízké ceny zboží neodolatelné. „Když si koupím plavecké brýle za devět korun, nic neriskuji. Když mi nebudou, prostě je vyhodím,“ poznamenala třeba Karolína Blahová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!