Zdánlivě nesourodé prvky ojedinělé stavby | E15.cz

Zdánlivě nesourodé prvky ojedinělé stavby

Jedním z oceněných objektů v rámci soutěže Stavba roku 2009 byl polyfunkční dům v Praze Vysočanech L‘Ocelot. Nadace ABF pořádala v rámci dne otevřených dveří exkurzi. Co skrývá tento dům francouzského stylu?

?

Uchovat svéráz městské čtvrti, navázat na bohatou tradici a vhodně ji propojit s moderními prvky architektury nebývá vůbec lehké. Tvůrcům projektu L‘Ocelot se to povedlo téměř dokonale. Petr Suske (ateliér SEA – Skupina ekologické architektury) a Jan Podzimek, předseda developerské firmy L´Ocelot, hovoří o své práci jako o hře ve francouzském stylu. Tvůrčí svobodu tento projekt skutečně vyzařuje a kus Francie tady také najdete.

Součástí domu je kavárna s prosklenou terasou, která je od fasády z rezivějících ocelových plátů domu oddělena zasklenými mikrodvorky.

#####Na počátku musí být dobrý nápad

Odpověď na otázku, proč volili autoři projektu ocel, kočkovitou šelmu ocelota, Francii a víno, se začíná pomalu skládat. A ten, kdo přišel na exkurzi, pochopil okamžitě. Základní kámen (ocelový ingot) na místě původního průmyslového areálu bývalého ČKD v Ocelářské ulici byl slavnostně poklepán v zoo v blízkosti výběhu milé tygří kočičky, ocelota stromového. Slovní hříčka ČKD – Ocelářská ulice – ocel – ocelot – L´Ocelot se ujala, včetně historické konotace, kdy Vysočany pokrývaly početné vinice. Od dobrého vína, umění a architektury je pak už jen krůček do staré dobré Francie (ocelot – L´Ocelot) a k posezení v útulných kavárnách a restauracích, které se od dob Hrabalových či Prevértových podstatně změnily, ale svou atmosféru by si v tomto případě měly uchovat.

#####Výjimečnost tvůrců podtrhuje originalitu stavby

A jak komentují svoji práci tvůrci projektu? „V Praze není mnoho míst, kde by se dala takto skloubit historie místa s moderní architekturou. Projekt je pro lidi, kteří vystupují z šedého průměru, aby vlastnili mimořádné bydlení v perspektivní lokalitě s dobrým spojením do centra, a přitom nechtějí platit nejdražší pražské ceny za nákup nemovitosti. A mají-li k tomu ještě rádi víno, pak je pro ně L´Ocelot ideální. Jedná se, pokud vím, o jediný bytový projekt v Praze, který má ve svých útrobách vinný sklípek pro všechny vlastníky bytových jednotek,“ vysvětlují architekti. O tom, že se jedná o mimořádnou stavbu, se lze přesvědčit už letmým pohledem na rozsáhlý, cihlově hnědý komplex, který pojme devětapadesát nadstandardních bytů, včetně mezonetových a ateliérů.

Severní, západní i východní fasáda domu je vyrobena z ocelových plátů. Použitá speciální ocel totiž rychle reziví, proces se však brzo zastaví a vzniká vrstva kysličníku železa, ta pak ocelové pláty chrání a vytváří zajímavý designový prvek. Dům se promění v netradiční ocelový ingot. Jižní fasáda je naopak velmi členitá, lehká a barevná – podle použitého barevného spektra inspirovaného obrazem Mateřství od bělorusko-francouzského malíře Marka Chagalla. Toto barevné spektrum prochází z venkovní fasády okenními otvory do interiérů.

#####Moderní stavební prvky a sociální aspekty bydlení

Většina bytů má terasy spojené s interiérem velkými francouzskými okny, která umožňují toto propojení. Střešní byty pak disponují velkými terasami s nádherným výhledem na Prahu. Jednotlivé byty jsou navrženy tak, že veškeré horizontální prvky (podlaží, stropy atd.) netvoří obvyklou rovinu, ale jednotlivé místnosti mají individuální výšku.

Architekt Suske v projektu kombinuje ekologicky nezávadné prvky (např. sádrovláknité desky vyrobené z recyklovaného papíru) s technologiemi hi-tech. V suterénu domu je vybudován klimatizovaný prostor určený ke skladování vína. V tomto vinném sklepě jsou vyzděny z režných neomítaných cihel jednotlivé vinné kóje s kapacitou minimálně sto dvacet archivních vín.

Každý majitel bytu má svou vlastní. Kóje jsou opatřeny bytelnou uzamykatelnou mříží. Součástí vinného sklepa je i kout k degustaci a posezení s přáteli. Pro dobré bydlení je důležité také okolí domu a sousedé. Máte-li v sousedství kavárnu s terasou pařížského typu, kde můžete každý den posnídat čerstvé pečivo a dobrou kávu, jste stále v centru dění a s lidmi, kteří dokážou ocenit kvalitu. Kavárna navíc disponuje prosklenou terasou.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!