Zdražení nových bytů od roku 2012 není jediným negativem sjednocení DPH | E15.cz

Zdražení nových bytů od roku 2012 není jediným negativem sjednocení DPH

Zvýšení cen nových bytů a tím omezení dostupnosti vlastního bydlení pro většinu obyvatel České republiky jsou nejčastěji uváděná negativa sjednocení obou sazeb DPH na 20 procent od 1.ledna 2012, na němž se v minulém týdnu definitivně dohodla vládní koalice. Dopady silně restriktivního opatření na českou ekonomiku však budou mnohem dalekosáhlejší. Tvrdí to šéf developerské společnosti EKOSPOL Evžen Korec.

Během posledních dvou let byly vlivem ekonomické krize marže stavebních a developerských firem stlačeny na minimum. Dnes většina z nich funguje na hranici vlastní ziskovosti. Zvýšení spodní sazby DPH o 10 p.b. se tak plnou měrou promítne do cen nových bytů. „Když se předloni zvyšovala spodní sazba DPH z 9 na 10 %, mohli jsme to ještě pokrýt z vlastního zisku a byty nezdražovat. Postupovat takto do nekonečna ale nelze,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti EKOSPOL. Zvýšení cen nových bytů tak povede k omezení dostupnosti vlastního bydlení pro většinu obyvatel ČR. „Zdražení se bude týkat nejen nově zakoupených bytů, ale také bytů, u nichž ještě nedošlo k zaplacení plné kupní ceny. Daň z přidané hodnoty se totiž účtuje v momentě připsání platby na účet, nikoli v době podpisu kupní či předkupní smlouvy,“ pokračuje Korec.

Zmrazení investic a růst nezaměstnanosti ve stavebnictví

Zdražení nových bytů ale není jediným negativem sjednocení DPH. Vlivem zvýšení cen a předzásobení poptávky, kdy se kupující budou snažit zakoupit byt ještě se „starou“ DPH, dojde po 1. lednu 2012 ke zmrazení nových investic a k dalšímu výraznému omezení zakázek pro stavební firmy. V době, kdy stát i veřejné rozpočty seškrtaly investice do dopravní infrastruktury, byly přitom soukromé developerské firmy posledním generátorem zakázek pro skomírající stavebnictví. Dopad na české stavebnictví tak bude zásadní – stavební firmy budou propouštět další tisíce zaměstnanců. „Vládní návrh vytvoří armádu několika tisíc nových nezaměstnaných. Sociální výdaje na dávky a rekvalifikační kurzy tak ukrojí nemalou část z prostředků, které se na sjednocené DPH vyberou,“ varuje Evžen Korec.

Místo škrtů by stačilo nekrást

Téměř 60 miliard korun, které vláda dle vlastního prohlášení plánuje na zvýšené DPH vybrat, tak s velkou pravděpodobností stejně nezíská. Propad poptávky, růst nezaměstnanosti, omezení investic a pokles spotřeby domácností budou mít naopak velmi negativní vliv na hospodářský růst a vývoj ekonomiky, která se z recese slibně zotavovala. „Nejen, že vládou naplánovanou sumu se do rozpočtu nepodaří získat, ale navíc bude státní kasa zatížena zvýšenými dodatečnými výdaji především v sociální oblasti,“ myslí si Evžen Korec. Namísto dalšího „utahování opasků“ a snižování životní úrovně obyvatel by přitom podle Korce stačilo ve veřejné sféře jednoduše nekrást. „Stát by měl být řízen stejně jako soukromá firma a státní úředníci by se měli chovat jako zodpovědní manažeři. Jakmile se v soukromé firmě objeví u jakéhokoli manažera pochybnosti o kvalitě jeho práce či třeba podezření z korupce, okamžitě ve své funkci končí a už si v dané branži nikdy neškrtne. V situaci, kdy jsou dlouhé roky téměř všechny velké státní a veřejné zakázky předražovány v řádu stamilionů či miliard korun, je snaha vybrat chybějící peníze z kapes občanů na zvýšené DPH přinejmenším sporná. Optimalizovat by se mělo jinde ,“ uzavírá Evžen Korec.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud