Ze sadů zmizí několik stromů | E15.cz

Ze sadů zmizí několik stromů

Husovy sady obsadí muži s pilou. Zaměří se i na stromy na okraji náměstí. Většina listnáčů ale zůstane.

Stoleté kaštany jsou pýchou centra Jindřichova Hradce. Jenže některé jsou zanedbané, stárnou a větve mohou ohrožovat lidi. Zkušenost s tím má i Květoslava Šimková, která bydlí za nežáreckým mostem. Vedle jejího domu nedaleko parku stojí dva staré kaštany.
„Jsou krásné, shnilé větve však ohrožovaly lidi, kteří tudy chodí, ale i nás, co tu bydlíme. Pořád jsem psala a volala na úřad, aby je ořezali. Slibovali, ale nic se nedělo,“ líčí Šimková. Jednoho podzimního rána po deštivé noci našla její rodina na chodníku a i na silnici popadané větve.
„Nebyly to žádné větvičky, ale ohromné několikametrové kusy. Štěstí, že se nikomu nic nestalo,“ tvrdí žena, která redakci Sedmičky zaslala jako důkaz fotografie přímo z místa. Myslí si, že úředníci mohli jednat rychleji.
Podobná situace je v nedalekých Husových sadech a v parku pod gymnáziem. Proto si vedení radnice nechalo zpracovat dendrologickou studii. Ta některé stromy označila za nebezpečné, které je podle odborníků potřeba pečlivě ošetřit. Vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu František Chmelík tvrdí, že jsou nebezpečné i některé kaštany z řady na okraji Masarykova náměstí.
„Kvůli barevně označeným stromům ale vznikla zbytečná panika. Barva označila stromy, které měly být posouzené, ne určené ke kácení,“ vysvětlil Chmelík.
Seznam nebezpečných stromů a těch, které potřebují podvázat, prořezat nebo porazit, ještě nemusí být definitivní. „Ze zákona je potřeba mít ještě biologické posouzení,“ uvedl Chmelík.
O tom, jací živočichové v parku žijí a jaké podmínky pro život potřebují, ale začnou zkoumat odborníci až brzy zjara. „Než začneme se zásahem v parku, musíme udělat všechno proto, abychom jim co nejméně ublížili,“ uvedl šéf životního odboru.
Dodal, že celý zásah musí být v rovnováze. Stromy nesmějí být nebezpečné pro lidi, ale zároveň by se neměl narušit ekosystém. Radikálnější zásah by tedy mohl přijít nejdřív na podzim.
Podle místostarosty Pavla Vejvara nechá vedení města zpracovat od profesionálů v oboru projekt na celkovou rekonstrukci parku a slibuje i veřejnou diskuzi nad ním.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!