Ze saka do kombinézy. Mamut vyjíždí | E15.cz

Ze saka do kombinézy. Mamut vyjíždí

Martin Stránský by si rád zajel Mogul Šumava rallye.

Odmalička miloval vůni motorů a svět rychlých aut. V dospělosti si svůj klukovský sen řídit závodní auto splnil. I když zatím jen napůl. Seriál Sedmičky Generace 77 uzavírá amatérský automobilový závodník a pojišťovací poradce Martin Stránský. „V pěti letech mě vzal táta na Mogul Šumava rallye. Od té doby jsem nevynechal jediný ročník této soutěže,“ vzpomíná Stránský. Automobilové soutěže se brzy staly jeho velkým koníčkem. S kamarády jezdil i na závody do zahraničí.

Od pásky za volant

Dlouhou dobu znal a hlavně obdivoval pojišťovací poradce z Klatov závodní auta jen z pozice diváka. Z místa za páskou, která ohraničuje při závodech bezpečný terén pro fanoušky, se teprve vloni Martin Stránský přesunul za volant auta.

„Pamatuji si to na den přesně. 12. prosince 2009 a můj první závod na autodromu v Sosnové. Se žigulíkem 1500 jsem dostal šanci jet amatérskou Rally Cup. Na zlato to nebylo, ale dojel jsem a auto jsem nerozbil. Od druhého závodu letos v únoru je mým spolujezdcem Jiří Nejdl a jezdíme za Mamut racing team,“ vzpomíná Stránský.

V garáži tráví spoustu volného času. Na závodním žigulíku je totiž pořád co vylepšovat. Martin Stránský přitom hodně využívá i svých znalostí z oboru, ve kterém se vyučil. Po základní škole šel do učiliště ve Stodě na mechanika elektronických zařízení. Elektrotechnika ho totiž odmalička lákala. A když to spojil se svým obchodním talentem, vyzkoušel si během pár let hned několik různých zaměstnání. V roce 2002 zakotvil u pojišťovny a stal se jedním z poradců. Lásku k autům získává i jeho čtyřletý syn Jakub.

„Do aut je blázen. Pořád se se mnou motá v dílně. Myslím, že jednou bude závodit jako já, i když ze řvaní motorů má zatím trochu strach,“ vysvětluje.

Je to adrenalin

Zatímco někteří považují jízdu členitým terénem za zvuku kvílejících brzd za riskantní záležitost, Martin Stránský si podobný styl pochvaluje. „Pořád mě to láká. Sednu si za volant a rázem se ocitám v jiném světě. Na všechno kolem zapomenu. Je jenom volant, zvuk motoru a rychlost. Je to pro mě odreagování,“ vysvětluje jezdec, který si řidičský průkaz udělal ve svých osmnácti letech. Rád by si jednou splnil ještě druhou část svého snu. Zajet si jako závodní jezdec Mogul Šumava rallye.

„Mým vzorem byl Jiří Sedlář. Ten ale v roce 1989 tragicky zemřel. Teď jsem velkým fandou Vaška Pecha,“ říká Stránský. A co dělá ve volném čase, pokud zrovna není závodní sezona? Kromě toho, že se věnuje synovi, si chodí zahrát s kamarády fotbal coby jeden z týmu Camel v amatérské fotbalové lize v Klatovech.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!