Ze školy po prázdninách rovnou na úřad práce | E15.cz

Ze školy po prázdninách rovnou na úřad práce

Marcela Jurková

Poslední prázdniny si chtěli užít absolventi škol, kteří začátkem září stáli frontu na kladenském úřadě práce. Než si najdou zaměstnání, budou bez peněz.

Tři roky chodila Lucie Kučerová na střední odborné učiliště ve Slaném, aby se z ní stala kuchařka nebo servírka. Začátkem září se připojila k 234 absolventům středních a vysokých škol či učilišť, kteří se přišli přihlásit na kladenský úřad práce. Jejich šance sehnat dobré zaměstnání je rok od roku nižší. Volných míst je málo a firmy v době krize dávají přednost zkušenějším pracovníkům.

Polovině absolventů najde práci úřad

„Musím říct, že mě počet registrovaných absolventů překvapil, čekala jsem, že jich bude méně, protože využijí další možnost studia. Věřím ale, že do konce roku v naší evidenci zůstanou pouze jednotlivci,“ řekla ředitelka úřadu Lenka Staňková.
Zaměstnání si však musejí hledat absolventi nejen přes úřad práce, ale také na internetu, přes známé či personální agentury. „Počítám, že místo seženeme tak pro polovinu z nich,“ uvedla Staňková.
První nabídky si už Lucie Kučerová domů z úřadu přinesla, jenže neuspěla. „Napsali mi, že dali přednost jinému zájemci, takže budu zkoušet dál,“ posteskla si drobná černovláska. Do kuchyně ale podle svých slov nastoupit nechce. „Hledám práci mimo obor, třeba jako prodavačka v butiku. V kuchyni bych se upekla, je tam hrozné horko,“ vysvětlila Kučerová.

Zaměstnavatelé
požadují praxi

Absolventů, kteří studovali obor kuchař-číšník, je mezi registrovanými nezaměstnanými hodně a jejich možnost najít jim práci v oboru malá. Stejně jsou na tom ti, kteří studovali administrativní či jiné ekonomické obory.
Jednou z nich je i Markéta Pražáková, absolventka oboru informační technologie a cizojazyčná konverzace kladenské obchodní akademie. „Každý chce praxi, ale tu nemáme. Pokud vím, polovina spolužáků ze třídy hledá práci,“ řekla Pražáková.
To, že jsou studenti, kteří po škole s uplatněním potíže nemají, a ti, kteří pravidelně končí na úřadě práce, ředitelka Staňková potvrdila.
Její instituce má dokonce seznam škol, které jsou takzvaně rizikové, to znamená, že jejich absolventi hledají zaměstnání jen velmi těžko. Přesto v těchto oborech končí každý rok stovky mladých lidí. Zveřejnit seznam úspěšných a neúspěšných oborů jednotlivých škol ale úřad práce nechce.
„Nebylo by to fér. Situace se může za rok změnit, a školu bychom tak poškodili,“ vysvětlila ředitelka s tím, že potíže nyní mají kromě oborů pohostinství a administrativy také kosmetičky, maséři, zahradníci, ekologové či absolventi humanitních oborů s výjimkou gymnazistů.
Bývalí studenti, kteří nikdy nepracovali, na rozdíl od klasických nezaměstnaných nemají nárok na peněžní podporu od úřadu práce.
Pro část z nich ale dokáže úřad zajistit roční stáže ve státních institucích, kde pracují podle stanoveného plánu a berou i mzdu. V současné době tak nabírá zkušenosti celkem devatenáct absolventů například u celníků, na okresní správě sociálního zabezpečení, u soudu či přímo na úřadě práce.

Autor: Marcela Jurková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!