Ze zbytků surovin vzniklo hravé umění | E15.cz

Ze zbytků surovin vzniklo hravé umění

Dvanáct školek, škol a výtvarných kroužků z Českých Budějovic a Hluboké nad Vltavou se zapojilo do projektu Recyklart. Jeho výsledky vystavuje Alšova jihočeská galerie.

Na počátku byla hromada nepotřebného odpadu určeného k likvidaci. Na konci je výstava plná barev, humoru a originálních nápadů. Šanci na další a mnohem zajímavější život totiž dostaly zbytky papírů, PVC a dalších surovin tím, že je neprofesionální výtvarníci přetvářeli v hravé a vtipné artefakty.
Ve velkém sále galerie vedle zámku Hluboká si je mohou lidé prohlédnout do konce ledna a je možné, že pro velký úspěch výstava potrvá ještě o pár týdnů déle. Vstup je zdarma, otevřeno bývá každý den od devíti dopoledne do čtyř odpoledne.
Akce dokazuje, že nepotřebné věci mohou získat novou duši. „Naše firma vyrábí reklamy všeho druhu a zbývá nám tolik odpadu, že mi to bylo líto. Proto jsme ho nabídli dětskému výtvarnému kroužku Mileny Švecové, což je dnes ateliér Tvor, a základní škole L. Kuby v Rožnově. Vznikly tam tak krásné věci, že jsme pak chtěli dát možnost i ostatním,“ vysvětlila obchodní manažerka firmy Galileo Production Marie Ondřichová, která projekt vymyslela. Musela nejdřív překonat nedůvěru některých pedagogů, že si s nezvyklým materiálem nebudou vědět rady. Například papír pro billboardy je z jedné strany modrý, což se ale výborně hodí třeba pro kreslení nebeských motivů. Na PVC sice nedrží klasické fixy, ale permanentní nebo akrylátové lze použít bez problémů. Takové zkušenosti získala Ondřichová od učitelek, takže už může radit, jak tento odpad zpracovat. Firma ho nabízí i dalším školám a jiným zájemcům.
„Jsou to tak krásné a barevné věci, že se dají využít, aniž by byl člověk svázaný tím, k čemu byly původně určené,“ řekla vedoucí ateliéru Tvor Marta Vaverková. Tu materiál zaujal tím, že je nezvyklý a vede k originálnímu ztvárnění. Experiment podle ní do výtvarného umění patří.
Žáci, postižené děti a senioři dostali billboardové papíry, lepenku, fólie, samolepky, desky a další materiál, který už neměl potřebné rozměry, aby ho firma mohla využít. Z této suroviny odsouzené k likvidaci vznikly nejen obrázky, ale i kostýmy, sochy či hračky.
V sále galerie, který ale není vytápěný, se bude líbit dětem. Mohou si totiž u stolků kreslit nebo lepit, co je napadne. Kromě výstavy vznikl i nástěnný kalendář s výběrem prací z dvanácti škol. Loni v říjnu mohli lidé jednotlivé exponáty vidět třeba na radnici, v pojišťovně, nemocnici či na poliklinice. Pak díla putovala do hlubocké galerie.
Její návštěvu doporučuje sochař Petr Schel, který byl například spolu se Sárou Saudkovou členem poroty. Měl ale problém vybrat vítěze. „Všechna díla jsou mimořádná a inspirativní. Je také pozoruhodné, že výstava působí profesionálně i jako celek,“ upozornil.
Líbí se mu, že děti nespekulují, nekalkulují, jak to udělat, aby byl úspěch zaručený – a to dává prostor jejich fantazii a tvořivosti. Vybavil si také výstavu Theodora Pištěka, který do hlubocké galerie před lety instaloval jako umělecké dílo hromadu šrotu. I Schel má k recyklaci vztah, protože své sochy vytváří ze suroviny, z níž se dělají odpadní roury.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!