Zejména menší hotely doplácejí na úbytek hostů ze zahraničí | E15.cz

Zejména menší hotely doplácejí na úbytek hostů ze zahraničí

Podle údajů Českého statistického úřadu se za prvních devět měsíců letošního roku ubytovalo v českých hotelech a penzionech celkem 14,1 milionu lidí, což je meziročně o 0,7 procenta více. Výrazný růst počtu hostů hlásí zejména velké luxusnější hotely, ty menší a méně luxusní naopak zasáhl mnohdy drtivě úbytek zejména zahraniční klientely.

Od ledna do konce září přijelo do České republiky celkem 4,4 milionu zahraničních hostů, což znamená meziroční nárůst o 2,7 procenta. Nejvíce se zvýšily příjezdy hostů do pěti- a čtyřhvězdičkových hotelů a do Prahy. Naopak nejvyšší pokles měl opět Ústecký kraj. Nejvíce zahraničních hostů přijelo i přes meziroční snížení z Německa. Významně se zvýšil počet hostů z Ruska. „Jedná se o růst totožný s obdobím před krizí, i když nominální hodnoty jsou samozřejmě nižší. Očekáváme, že se ovšem budou zvyšovat. Navíc pro Rusy teď začíná hlavní sezona, což je období Nového roku a Vánoc. Řada zájezdů a pobytů se teprve prodá,“ uvedla k číslům ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism v Rusku Monika Linhartová.

#####Hotelovému trhu vévodí stále Praha

Většina hotelového trhu v České republice se soustřeďuje stále do Prahy. „Hotelový trh v jiných českých městech je zastoupen především malými hotely s 10 až 50 pokoji, které lze jen stěží srovnávat se standardy mezinárodního hotelu,“ říká Frédéric Le Fichoux, vedoucí hotelového oddělení poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Podle jeho slov se pětihvězdičkový hotelový trh nachází pouze v Praze a v Brně, které má však pouze dva hotely s označením pětihvězdičkový, z nichž jeden není typickým představitelem mezinárodního pětihvězdičkového standardu. Poptávka po pětihvězdičkových hotelech je v ostatních městech velmi nízká či zcela žádná. Tomu odpovídá i místní nabídka.

Obvykle k doplnění místního trhu představovaného malými hotely s 10 až 50 pokoji stačí jeden čtyřhvězdičkový hotel střední velikosti s konferenčními prostorami. Tříhvězdičkový a čtyřhvězdičkový hotelový trh v Olomouci, Plzni a Ostravě je ve srovnání s Prahou velmi malý, ale potenciální poptávka na těchto trzích je rovněž velmi omezená, což znesnadňuje výstavbu nových hotelů. Každý hotelový pokoj navíc by totiž měl přímý dopad na výkon místního hotelového trhu. Toto platí především pro Plzeň, kde byl na konci roku 2007 otevřen čtyřhvězdičkový hotel Courtyard by Marriott s 195 pokoji, dále pak čtyřhvězdičkový Angelo Hotel se 144 pokoji, který zahájil provoz na konci roku 2008, a konečně tříhvězdičkový Ibis Hotel se 130 pokoji, který byl otevřen v srpnu 2009.

#####Menší hotely se mění v bytové domy

Příliš rentabilní nejsou v současné době menší hotely, a tak osudem mnohých z nich zřejmě bude přestavba na bytové domy. Tyto úvahy se týkají mimo jiné i historicky cenného domu v novorenesančním slohu nacházejícího se v Opatovické ulici na pražském Novém Městě, v němž sídlí Hotel Koruna. „Ze zkušeností víme, že úvaha o přestavbě hotelů na bytové domy, hlavně v rezidenčně atraktivních lokalitách, je poměrně častá a má svoji logiku. Předpokládáme, že tento trend bude pokračovat i v příštích letech,“ říká Libor Nevšímal ze společnosti Naxos. „V období konjunktury měli vlastníci hotely obsazené bez výraznější námahy. Dnes to vyžaduje větší náklady například na zprostředkovatele,“ vysvětluje.

Naxos má se zpeněžováním hotelů nemalé zkušenosti. „V posledních letech jsme prodali čtyřhvězdičkový hotel Venus v centru Karlových Varů s kapacitou 106 lůžek za 200 milionů korun, v Praze na Žižkově to byly Vítkov a Bern, předmětem transakcí byly rovněž hotely v Krkonoších na Mísečkách či Na Zámečku v Praze-Záběhlicích,“ uvádí Nevšímal. Investoři se prý zajímají i o malé hotely. „Zvlášť v dnešní době, kdy již věří, že trh se nebude dále propadat a že hodnota těchto nemovitostí se nebude snižovat. Pro některé zájemce je to také způsob uložení kapitálu,“ dodal.

#####Opatrně optimistické vyhlídky do nového roku

Podle Jaromíra Beránka z Mag Consulting vychází hodnocení incomingu za celý rok vcelku pozitivně. Je to dáno tím, že se už od prvního čtvrtletí letošního roku projevilo určité zlepšení. „Podle predikce na příští rok předpokládáme mírný nárůst počtu příjezdů, v horším případě očekáváme stagnaci. Je vidět, že se cestovní ruch v ČR pouze nadechl, a tento nádech bude mít jen krátkodobý účinek. Tento scénář se jeví čím dál pravděpodobnější vzhledem k okolnostem, které se v Evropě odehrávají. Musíme si uvědomit, že všechny státy Evropské unie začínají velmi výrazným způsobem šetřit. Například Německo musí podle kancléřky Merkelové v příštích čtyřech letech ušetřit asi 80 miliard eur. Tato částka se bezesporu promítne do rodinných rozpočtů, takže i běžní občané budou muset začít výrazně šetřit,“ vysvětluje Jaromír Beránek.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!