Zelené budovy se začínají stavět spekulativně | E15.cz

Zelené budovy se začínají stavět spekulativně

Tři z celkových čtyř kancelářských budov, jejichž výstavba započne v nejbližších týdnech a měsících, budou mít charakter tzv. green buildings. Kromě mezinárodně uznávaných certifikátů – LEED, BREEAM nebo Green Building Certificate – spojuje připravované projekty šetrné k životnímu prostředí ještě jedna věc: spekulativní development.

Developeři chystaných kancelářských budov jako Skanska, HB Reavis, Karimpol či Immorent představují na trhu nový fenomén – zvyšující se důvěru. „Ještě před pár měsíci by bylo zahájení realizace bez předpronájmů na úrovni minimálně 40 procent takřka nemyslitelné,“ konstatuje Bert Hesselink, vedoucí oddělení Office & Industrial Agency v pražské kanceláři mezinárodní poradenské společnosti DTZ.

Podle DTZ se risk developerům spekulativních projektů šetrných k životnímu prostředí bez podepsaných předpronájmů vyplatí. I mezi nájemci totiž stoupá poptávka po „zelených budovách“ – provozní náklady jsou důležitým kritériem pro velké firmy, jako je například UniCredit Bank. Podle Berta Hesselinka to lze kromě očekávání nižších provozních nákladů vysvětlit trendem sílící odpovědnosti vůči zaměstnancům i životnímu prostředí v mezinárodně působících společnostech.

#####Certifikáty jsou důležité i pro další prodej

Pro developery je důležité získat certifikaci také s ohledem na konečné finanční exity z projektů a odprodej institucionálním investorům. Ti z dlouhodobého hlediska požadují udržitelné budovy – právě objekty, které dosáhly určitého certifikátu, nabízejí investorům srovnání. I když bude v druhé polovině letošního roku podle údajů DTZ na pražský trh dodáno pouze 27 500 metrů čtverečních nových kancelářských prostor, pro rok 2011, stejně jako pro rok 2012, by však objem dokončených či rozestavěných kancelářských staveb mohl dosáhnout plochy až 100 tisíc metrů čtverečních.

Aktuální úroveň neobsazenosti dosahuje v Praze 13,8 procenta, což odpovídá 375 tisícům metrů čtverečních administrativních ploch s možností okamžitého nastěhování. Právě „zelené kanceláře“ budou mít na trhu kancelářských prostor významnou konkurenční výhodu a větší šanci vyhovět poptávce nájemců. Zvlášť, pokud se naplní ekonomické predikce a firmy budou už v příštím roce rozšiřovat své pobočky a hledat prostornější kanceláře, než které využívají doposud.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!