Zhudebnila jsem Komenského | E15.cz

Zhudebnila jsem Komenského

Cimbalistka Zuzana Lapčíková napsala oratorium ze spisů Komenského. Zahraje ho se zlínskou filharmonií.

Jan Amos Komenský je jednou z největších osobností dějin východní Moravy i celých českých zemí. Koho by ale napadlo jeho filozofická díla zhudebnit? Cimbalistka a hudební experimentátorka Zuzana Lapčíková se k tomu odhodlala.

„Komenský mě lákal dlouho a byla to jen otázka času, kdy naberu sílu a odvahu se jeho texty zabývat. Shodou okolností v době, kdy jsem tu odvahu posbírala, mi zlínská filharmonie nabídla orchestrální koncert s mými autorskými skladbami,“ vysvětluje cimbalistka. Její projekt Orbis Pictus s Filharmonií Bohuslava Martinů zazní poprvé 22. června ve zlínském Domě umění. Vystoupí s ním také na festivalu Smetanova Litomyšl.

Proč jste zvolila právě Komenského, čím vás oslovil?

Komenským se neustále zabýváme jen jako pedagogickým velikánem. Mě ale zajímal jako osobnost, jako člověk. Také mě neustále lákalo jeho světonázorové pojetí. Tak jsem vzala knížky a déle než rok jsem Komenského myšlenky studovala. Pak jsem si teprve troufla sama vybrat texty, které mi připadaly zajímavé, důležité a přitom byly múzické, tedy dobře zněly. Chápala jsem tuto práci jako obrovskou výzvu a Komenského dílo jsem chtěla nějakým způsobem postihnout v současných souvislostech.

Kdo další, mimo vás a filharmonii, v projektu účinkuje?

Uvažovala jsem o různých obsazeních a variantách provedení, chtěla jsem třeba zapojit dětský sbor. Nakonec mi to nějak samo logicky vyplynulo z textů a vznikla forma oratoria s orchestrem, sborem a sólovými zpěváky. Bude hrát Filharmonie Bohuslava Martinů v plném obsazení a zpívat Český filharmonický sbor v sedmdesáti lidech. Je tam také vokální sólo pro mužský bas, budu zpívat i já a hrát spolu s jazzovým kvintetem. To bude komorní protipól té obrovské mase orchestru a sboru.

Je nějaké hlubší poselství, které chcete lidem předat?

Každou myšlenku Komenského je možné chápat jako poselství. Je fascinující, že text, který vznikl v sedmnáctém století, je stále aktuální a může oslovit dnešního člověka.

Budete vystupovat na Smetanově Litomyšli, to je pro hudebníky docela pocta.

To je zajímavá shoda okolností. V době, kdy jsem dostala nabídku od filharmonie, jsme měli s mužským vokálním kvartetem Q Vox koncert v Litomyšli. Měli jsme úspěch a po koncertu nám ředitel festivalu nabídl podobně velkorysou příležitost jako předtím filharmonie, takže se to sešlo dohromady v jednom čase. A proto má koncert dvě premiéry, jedna bude ve Zlíně a druhá o den později v Litomyšli.

Zůstane jen u koncertů ve Zlíně a Litomyšli, nebo bude Orbis pictus žít dál?

Letos máme zatím naplánovány čtyři produkce, kromě Zlína a Litomyšle zahrajeme v říjnu v Kroměříži a Uherském Brodě. Něco se už chystá na příští rok, ale záleží na tom, jak bude reagovat publikum.

Nechystáte se kompozici nahrát na cédéčko?

O tom jsem zatím vůbec nepřemýšlela. Pro mě bylo největší ambicí Orbis pictus vůbec dokončit, protože to bylo skutečně veliké sousto.

Je Orbis pictus vaším splněným snem?

Teprve když jsem Orbis pictus dopsala, uvědomuji si, jak je to neuvěřitelné. Až mi skoro bylo líto, že jsem ten Komenského svět, v němž jsem žila, musela opustit. A víte, jak to bývá s těmi splněnými sny. Říká se, že když je zrealizujete, tak je zabijete. Ale musela jsem to zkusit a na své muzikantské cestě se takové velké formy nějakým způsobem zhostit.

Máte tři děti a věnovala jste přípravě skladby spoustu času. Jak to vaše rodina vnímala?

Dva a půl roku jsem žila ve vlastním světě odděleném od reality. Četla jsem, napsala jsem ručně 370 stran not. Rodině nějaký čas trvalo se s tím sžít, ale potom si na to zvykli. U nás to zkrátka funguje jinak než v běžných rodinách.

Mimo koncertování a skládání hudby ještě učíte v umělecké škole v Hradišti hrát děti na cimbál. Dá se to vůbec zvládat?

Mám to všechno propojené, jak sféru tvůrčí, tak muzikantskou a pedagogickou. Škola pro mě znamená hodně práce, ale zůstává po ní hmatatelný výsledek. Na těch dětech je strašně moc vidět, co všechno se naučily. A to je pro mne dobrá satisfakce.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!