Zimní Hluboká vypráví příběh světla | E15.cz

Zimní Hluboká vypráví příběh světla

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výročí sto let elektrifikace zámku Hluboká připomínají speciální prohlídky, při nichž se lidé setkají i s historickými postavami.

Paroží dvanácteráka zdobené žárovkami, k nimž se váže veselá historka ze života šlechty, je jednou z kuriozit nového programu zámku Hluboká. Už druhým rokem je zámek otevřený i v zimě - a letos jakoby tato perla zářila víc než loni.
Při prohlídkách se totiž mluví o světle a energii, což se k zimě hodí. Jejich příběh inspirovalo historické výročí.
„Chtěli jsme zimní provoz do Vánoc ozvláštnit, navíc se zámek Hluboká pro toto téma ideálně hodí. Je to sice původně starý hrad, ale téměř ve všech ohledech využíval moderní technologie, měl například horkovzdušné topení,“ vysvětlil ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Loňské zahájení zimního provozu ve vytápěné prohlídkové trase na Hluboké se podle něho osvědčilo. Návštěvníci tedy mohou i letos vstoupit do zámku denně kromě pondělí, aniž by se museli předem objednávat. Hrané prohlídky o elektrifikaci jsou připraveny jen na víkendy od deseti do čtyř odpoledne.
Průvodci se změnili v herce a podle scénáře Richarda Vlasáka občas vtahují diváky svými otázkami do děje.
Schwarzenberská rodina u velkého stolu probírá výhody a nevýhody zavedení elektřiny do zámku. Odehrává se střet tradičního myšlení a novátorství mladé generace. „Předtím se na zámku svítilo svíčkami a třeba na nádvoří loučemi,“ připomněl hlubocký kastelán Miroslav Pavlíček.
Atmosféru počátku moderní doby dokreslují předměty napájené elektřinou z depozitářů i dobové katalogy a dokumenty z muzeí v Praze a Brně. Zámek zdobí originálně naaranžované květiny.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.