Zimní střediska chystají na příští rok masivní investice | E15.cz

Zimní střediska chystají na příští rok masivní investice

Lyžařská střediska ve východních Čechách se před zimní sezonou orientovala na menší výdaje do zařízení. V příštím roce na jaře se však zahájí rozsáhlé rekonstrukce.

V Krkonoších letos investovali především do vybavení areálů. Nová zasněžovací děla a rolby přišly na desítky milionů korun. Ve východní části nejvyšších českých hor po vzoru alpských kolegů též propojili tři lyžařské areály kolem Černé hory, kde budou milovníci bílých svahů moci lyžovat na jeden skipas. Novinkou je také nová, kilometrová sjezdovka na Pomezních boudách. Po ukončení sezony však čekají rozsáhlé modernizace hned několik areálů. Největší novinkou mezi krkonošskými centry zimních sportů je zcela jednoznačně spojení tří lyžařských areálů kolem Černé hory.

Obří středisko vzniklo tak, že janskolázeňská firma Mega Plus koupila v letošním roce společnost Markid s jejím areálem v Černém Dole. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. „Skiresort Černá hora vzniklý spojením areálů v Janských Lázních, Černém Dole a Svobodě nad Úpou disponuje 20 kilometry sjezdovek, čtyřmi lanovkami a 22 vleky,“ uvedl šéf areálu Petr Hynek. Rekreanti přitom zaplatí za využití rozšířeného areálu stejně jako v minulých dvou sezonách pouze v Janských Lázních. Dopravu lyžařů mezi areály budou zajišťovat skibusy. V Černém Dole vyrostlo nové parkoviště, které postavila obec. Provozovatel areálů zase investoval asi 7,5 milionu korun do posílení umělého zasněžování.

Do jedné firmy se scelila také dvě střediska v Dolní Moravě na Ústeckoorlicku, a to Skicentrum, určené spíš rekreačním lyžařům a rodinám, a sportovnější Ski Sněžník. Návštěvníci je budou moci využívat na jeden skipas, umožní to i nový odbavovací systém. „V letošním roce jsme investovali především do příprav projektu celkové rekonstrukce areálu. Mimo tyto náklady jsme investovali do nákupu nového autobusu pro přepravu lyžařů a do přestavby odbavovacího systému s rozsáhlými možnostmi variability do budoucna. Všechny vleky ve středisku tak odbavuje jeden systém,“ popisuje ředitel areálu Petr Vrzal. Ke sjezdovkám tak bude lyžaře z parkoviště a dalších zastávek vozit nový skibus s čtvrthodinovou frekvencí.

#####Na hory s elektronickým skipasem

V největším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně bude hlavní letošní novinkou možnost nákupu skipasu z domova po internetu. Tamní firma Skiareál letos investovala asi 30 milionů korun do posílení a modernizace umělého zasněžování sjezdovek a nákupu nové rolby. „Ceny skipasů přes lednové zvýšení daně z přidané hodnoty neměníme,“ tvrdí ředitel Skiareálu Jiří Beran. Další práce se rozjedou hned po skončení sezony. „Jde o projekční a inženýrskou činnost pro povolení staveb zkvalitňujících služby návštěvníkům areálu, jako případná výstavba sociálního a stravovacího zařízení ve Svatém Petru,“ uvádí vedoucí provozu areálu ve Svatém Petru Marek Paulíček.

Na řadu přijdou i letní aktivity jako nová sjezdová trať pro horská kola a rekonstrukce stávající trati. Středisko přitom spolupracuje s radnicí na dalším rozvoji celého Špindlerova Mlýna. V sousední Peci pod Sněžkou by se měli lyžaři na sjezdovce Javor dočkat nového snowparku. „Stavba by měla přijít na více než dva miliony korun a chtěli bychom ji stihnout do prosince,“ zve především mladší klienty šéf společnosti Ski Pec František Vambera. Pro novou sezonu budou v prodeji již pouze čipové jízdenky. Novou rolbu i s navijákem, která zvýší požitek z jízdy i bezpečnost na náročných tratích, si pořídili v Říčkách v Orlických horách.

„Umožní nám výrazně lépe upravit černou sjezdovku při mokrém sněhu,“ ujišťuje Jiří Havel z říčského Skiklubu. Návštěvníci by také měli ve špičkách méně čekat a více lyžovat, k čemuž má pomoci dostavěná třetí pokladna. Celkové investice dosáhly kolem devíti milionů korun. Ve druhém hlavním středisku Orlických hor v Deštném posílili technické zasněžování a pořídili pás pro malé lyžaře v lyžařské škole. Celková investice činila asi milion korun. Ceny v Říčkách i Deštném zůstanou stejné jako loni.

#####Rekonstrukce za půl miliardy

Masivní investice do kompletní přestavby lyžařského střediska chystají od dubna příštího roku v Dolní Moravě v pohoří Králický Sněžník. Tyto druhé nejvyšší hory v Čechách tvoří přechod z Orlických hor do Jeseníků a v letošní sezoně zachovají stávající systém vleků i bezplatný skibus. Od příštího roku však zde nezůstane „kámen na kameni“. Zmizí dočasné stavby, které nahradí nové objekty jako luxusní hotel a lyžaře budou vozit dvě nové, čtyřsedačkové lanové dráhy. K dispozici má být bobová dráha, lanový park, dětský park a v létě nové cyklostezky. Investice se mají pohybovat kolem půl miliardy korun a mají být uskutečněny do pěti let. Nový provozovatel určitě chystá komfort čtyřhvězdičkového hotelu za 250 až 300 milionů korun, který zvýší ubytovací kapacitu regionu.

Nyní je v Dolní Moravě 1200 lůžek, ale většinou v penzionech a chybí další zázemí pro aktivní odpočinek. V novém hotelu s příznačným jménem Vista budou turisté využívat wellness centrum s 15metrovým bazénem, fitness centrum, bowlingový sál, taneční bar a restaurace, kongresový sál pro 300 lidí a také venkovní sportoviště. „Kapacita hotelu bude okolo 230 lůžek, převážně půjde o dvoulůžkové pokoje. Hotel bude mít i několik apartmánů včetně prezidentského o 65 čtverečních metrech,“ přibližuje plány ředitel areálu Petr Vrzal. Budova bude stát pouze 100 metrů od sjezdovky, se třemi patry nebude narušovat panoráma hor, stání pro 50 automobilů a dva autobusy budou v podzemí. Příjezd zlepší nová silnice.

„Víme, že je teď špatná situace, ale hotel se bude stavět dva tři roky, proto věříme, že nejhorší období bude za námi. Celý areál bychom chtěli postavit do pěti let, aby se co nejdřív vytvořila kompletní nabídka a projekt měl nějakou návratnost,“ uvedl Vrzal. Investor odhaduje, že hotel se začne stavět v příštím roce. Lyžařský areál čeká přestavba už po letošní sezoně. Ostatní akce a jejich termíny výstavby včetně lanového centra a bobové dráhy se mimo jiné budou odvíjet od toho, zda se společnosti podaří získat na projekt evropské dotace.

*

Špindlerův Mlýn pomáhá lyžařskému areálu

Obě strany se společně i propagují, například při připravované akci v Praze na Staroměstském náměstí v rámci společného projektu na podporu turistického ruchu. „Ze strany skiareálu není zanedbatelná ani podpora rozvoje lyžařského sportu prostřednictvím sportovní akademie, na základní škole i mezi občany trvale žijícími ve městě,“ dodává Řeháková. Radnice také přímo podporuje všechny sportovní a kulturní akce probíhající na území města. Jejich pořadatelé mají možnost požádat radu města a zastupitele o příspěvek na tyto aktivity. Pro celý region je podle ní nejpodstatnější klasifikace tamního lyžařského střediska jako jediného šestihvězdičkového resortu v ČR se špičkově upravenými tratěmi pro sjezdové a běžecké lyžování a snowboarding.

„Tato vysoká profesionalita přivádí do Špindlerova Mlýna velké množství návštěvníků, obsazuje se lůžková kapacita v hotelech, penzionech, chatách, apartmánech, soukromí. Návštěvnosti se přizpůsobuje i restaurační provoz,“ pochvaluje si. Ve Špindlerově Mlýně stejně jako v Harrachově a dalších horských střediscích je však vyhlášen tzv. stop stav, tedy neočekává se přírůstek lůžkové kapacity. „Pokud ubytovací místa ubudou, je na vině většinou výměna majitele ubytovacího objektu, popřípadě špatný technický stav. Toto ale nepředpokládáme,“ uzavírá Řeháková.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!