Zloději drancují nervy karlovarským prodavačkám | E15.cz

Zloději drancují nervy karlovarským prodavačkám

Lupiči v karlovarských obchodech používají rafinované strategie. Přišli i na to, jak obelstít detekční rámy.

Táta, máma, dvě děti. Vypadají jako úplně normální rodina, s normálními problémy. Dokonce, i když vstoupí do obchodu. Děti jsou nevrlé a začnou se vztekat. Možná se po obědě špatně vyspaly. Máma je začne za přihlížení chápavých prodavaček utěšovat. A táta? Nerušeně krade. S podobnými scénami se majitelé karlovarských obchodů a jejich zaměstnanci setkávají každý týden. Redaktorka Sedmičky mezi ně vyrazila a zjistila, jaké metody jsou mezi zloději ve městě nejpopulárnější. Zkušenosti s lupiči mají totiž všichni oslovení.
„Jejich taktiky dobře znám. Chodí ve dvou, ve třech i sami. Jedna zaměstná prodavačku dotazy, kolik co stojí. Druhá může klidně krást,“ vypráví Lenka Svobodová, majitelka krámu v Karlových Varech. Kvůli zlodějům musela přestěhovat pulty v obchodě. Postavila je dál od zadních regálů. Často jí totiž kradli zboží tím způsobem, že se přes pult natáhli k zadním policím. Bleskově vzali zboží a utekli do ulic.
„Podmínkou je, aby byli v obchodě lidé. Pokud je tady prázdno, většinou nepřijdou,“ říká. Na zlodějích si všimla jedné věci. Podle jejích zkušeností nemají příliš pěstěné ruce.
S návštěvami zlodějů se nepotýkají jen živnostníci. Nájezdům jisté sokolovské party nepříliš úspěšně vzdorují i v jednom z karlovarských nákupních středisek. „Z oblečení nám strhávají čipy, čímž zboží samozřejmě zničí. Krást chodí hlavně ve skupinách,“ stěžuje si zástupkyně vedoucího obchodu s oblečením Martina Hásková.

Kradou i na objednávku

„Zloděje poznám, už když k nám vstoupí. Kdo pracuje v krámu dlouho, nemívá s tím problémy. Mě osobně nejvíc zaráží, jak dobře jsou organizovaní. První z nich jsou zloději, kteří dostanou tip, nebo tipaři samotní. Druhá parta si jde krádež připravit a třetí zboží ukradne,“ vypráví prodavačka Alena Nálevková. Podle ní existují i zloději, kteří kradou takzvaně „na objednávku“. Rozhodně to však nejsou bezdomovci nebo narkomané. Prodavačky se prý snaží ošálit tím, že přijdou ve značkovém oblečení, aby lépe zapadli do davu. Bez zaplacení z jejího obchodu se pokoušejí odejít například studentky, které si prodejem kradeného oblečení přivydělávají v internetových aukcích.
„Zboží v nich popisují jako nové, které má malou dírku u kapsy. To je po čipu, který z něj strhly. Většinou napíšou, že se jedná o nevhodný dárek od přítele,“ říká Nálevková a přiznává, že je boj se zloději hrou o nervy. Snaží se totiž vymýšlet různé strategie. „Setkáváme se i s tím, že si zloději okoukají směny. Ví totiž, že se prodavačky střídají. Mají přehled, jestli pracují dlouhý nebo krátký týden. Když sem přijde někdo nový, hned mu zloděje ukazuji,“ říká Nálevková.

Alarm ani nehlesne

Prohnaní lupiči umí velmi jednoduchým způsobem překonat i detekční rámy u dveří. Využívají toho, že odruší bezpečnostní čip na oblečení. A stačí jim k tomu drobná úprava zavazadla. „Nosí s sebou speciálně upravené tašky, ve kterých zboží pronesou, aniž by začal pípat alarm. Muži mají obvykle tašky na notebook nebo batohy. Ženy zase kabelky,“ říká Nálevková. Osvědčenou metodou podle ní je, že se na sebe zloději snaží strhnout pozornost, aby jejich kolegové mohli krást. Neklamným znakem lupiče jsou také jejich zkoumavé pohledy u dveří, které pátrají po bezpečnostních kamerách.
„Když zloděj něco ukradne, musíme ho chytit, jinak bychom zboží platily ze svého,“ stěžuje si prodavačka Věra Koldová, která se několikrát zapotila při pronásledování zloděje na parkoviště obchodního centra. A není jediná, která se v pracovní době pěkně proběhla. „Neexistují období, kdy zloději víc kradou. Dělají to průběžně, celý rok,“ říká.
Lupiči nezaměstnávají pouze prodavačky, ale i policisty. Podle karlovarského policejního mluvčího Pavla Valenty řeší podobné případy několikrát denně. Krást přitom začali i lidé, které ke zločinu přivedla finanční tíseň způsobená krizí. „V roce 2009 vzrostl počet krádeží oproti roku předchozímu o deset procent,“ uvádí Valenta.
Redakce Sedmičky změnila prodavačkám jména.

STRUČNĚ O KRÁDEŽÍCH:

1. Od 1.1. 2010 platí, že pokud zloděj ukradne zboží v hodnotě nad pět tisíc korun, nedopustil se trestného činu, ale přečinu. Pokud zboží ukradne recidivista, dopouští se takzvaného přečinu krádeže. Za mřížemi může strávit šest měsíců až tři roky, pokud byl v předchozích třech letech za krádež odsouzený nebo potrestaný.
2. Karlovarští zloději kradou nejvíc kosmetiku, potraviny, alkohol a cigarety.
3. Za desetiprocentní nárůst krádeží v obchodech může i celosvětová finanční krize. Kradou i lidé, které by to dříve nenapadlo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!