Zpívá téměř pětačtyřicet let a říká se jí „česká Janis Joplin“ | E15.cz

Zpívá téměř pětačtyřicet let a říká se jí „česká Janis Joplin“

Věra Špinarová je ostravskou pěveckou legendou. Podle čtenářů Sedmičky jedna ze sedmi největších osobností města.

Když loni na festivalu Colours of Ostrava vešla na pódium, publikum jí přivítalo bouřlivým potleskem. Její hity s ní zpívali pamětníci i jejich vnuci. Stodvaapadesát centimetrů vysoká zpěvačka, kterou pro její nebývalý hlas nazývají českou Janis Joplin – Věra Špinarová.
„V Ostravě jsem šťastná,“ tvrdí rodačka z Pohořelic u Brna, která se do Ostravy přistěhovala s rodiči, když jí bylo sedm. Pěveckou kariéru začala v patnácti, když se přihlásila do soutěže Hledáme nové talenty. Tam si jí všiml hudebník Ivo Pavlík, s jehož kapelou pak zpívala, za něhož se v roce 1972 provdala a s nímž má svého jediného syna Adama.
Bílá Jawa 250 a další
V šestnácti dostala nabídku na první hudební nahrávku a její kariéra odstartovala naplno. Vystupovala na „čajích“ v porubském kulturáku, zpívala s kapelou Flamingo a Majestic, s nímž nazpívala svůj první hit Music Box. Brzy přišly další - Bílá Jawa 250, Meteor lásky, Domů mířím, Grandhotel U tří strun, Fernando.
Měla spoustu nabídek, ale zůstala věrná Ostravě. A nikdy nelitovala. „Měla jsem nabídky do Prahy i do zahraničí. Ale když už bych je jednou přijala, byl by s koncertama doma konec. Nemůžete mít zadek na dvou židlích. Tak jsem zůstala. Své zázemí jsem měla vždycky v Ostravě. Měla jsem tu kapelu, rodiče, syna,“ říká Špinarová.
V kapele s ní hrál i kytarista Andonis Civopulos, který jí složil velkou část jejího repertoáru. „Nastoupil jsem k Věře v roce 1975. To už je pěkně dlouhá doba, co se známe. Pracovalo se mi s ní dobře, vždyť si vybrala všechny písničky, co jsem ji napsal a nebylo jich málo,“ vzpomíná Civopulos.
„V letech 1975 až 1985 byla doba taková, že člověk musel trochu kličkovat, aby vše prošlo. Myslím texty nebo příliš nařvané kytary. Vzpomínám na tu dobu rád. I když to nešlo, jak bychom si přáli, zahráli jsme si pro plné sály a lidé nám naši muziku věřili. S takovou zpěvačkou, která má stále hlas jak zvon, se nebylo čemu divit,“ dodává Civopulos.

Nebylo vždy veselo

Život Věry Špinarové ale nebyl vždy jen úspěch. Zažila si i těžké okamžiky, kdy přemýšlela, jestli se zpíváním neskončit úplně. „Taková chvíle přišla jednou. Bylo to po roce 1989, kdy se to všechno nějak rozsypalo, zrušila se kulturní střediska a najednou nebylo kde koncertovat. Nebyla práce, peníze, neměla jsem ani kapelu. V takové chvíli začne člověk uvažovat, že by třeba dělal něco jiného. Ale nakonec jsem si uvědomila, že nic jiného než zpívat vlastně ani neumím,“ vzpomíná Špinarová.
Jednu dobu se dokonce říkalo, že zpívá jen po barech. „Bylo to s kapelou, která se jmenovala Pan Tau, ale byli to opravdu vynikající muzikanti. Dnes jsem hrdá, že jsem zůstala zpěvačkou, že se pořád najdou lidi, kterým se můj hlas líbí a kteří znají moje písničky, i ty staré,“ říká Špinarová.

Vyprodané sály

Prestižní příležitosti se jí dostalo v roce 2007, kdy vystoupila na ostravském koncertu slavného anglického zpěváka Joe Cockera, který na svých koncertech žádné hosty ani předskokany nemívá.
„Samotnou mě to pozvání překvapilo. Ale samozřejmě velmi potěšilo, protože Joe Cocker je moje krevní skupina, moc se mi líbí a já bych na jeho koncert stejně šla. Byl to pro mne velký zážitek,“ vzpomíná Špinarová.
Dnes Věra Špinarová zpívá se skupinou svého syna Adama Pavlíka. „Naše spolupráce trvá už třináct let a je velmi dobrá. Máme k sobě blízko, takže se nehádáme a když se objeví nějaký problém, vyřešíme ho hned,“ říká Pavlík. Zpěvačka žije na bývalém statku kousek za Bílovcem. Volný čas věnuje procházkám se svými psy a hlavně své šestileté vnučce Johance. A samozřejmě pořád zpívá. A její koncerty jsou stále vyprodané.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!