Zvedněte oči, shlíží na vás anděl a satyr | E15.cz

Zvedněte oči, shlíží na vás anděl a satyr

Zdobí střechy i fasády. Dodávají domům vznešenost a dotvářejí vzhled města. Sochy. Lidé si jich často nevšimnou, tak vysoko se totiž nedívají.

Kamenné tváře na domech se denně mlčky dívají na proudy lidí pod sebou. Málokdo z davu zvedne občas oči a prohlédne si odkazy, které zanechali předkové.
Když se člověk pozorně zadívá, všimne si soch také v moderní části města. V Klášterské ulici se na procházející usměje satyr, který shlíží z Komerční banky.
„Budova spadá do konce 19. století a je přežitkem neorenesance,“ říká historik hradeckého muzea Jakub Valášek.

Na protějším domě v prodejně optiky zdobí fasádu dva zlatí draci s pohárem. Číše je k vidění také na dalších domech ve městě. Znamená hojnost a blahobyt. Draci, takzvaní grifové, jsou přibližně z přelomu 18. a 19. století.

Madona klame tělem

Na nenápadném místě stojí Madona s Ježíšem. Originál je v hradeckém muzeu a kopie zdobí frekventovanou Panskou ulici. Její tělo je podle historika dělané na pohled zespodu. „Je záměrně deformovaná. Kristus je menší, ale když je socha výš než na úrovni očí, proporce jsou vyrovnané,“ vysvětluje. Madona prý měla v minulosti zdobit nejspíš oltář kostela nebo jiné vyvýšené místo. Kolemjdoucí míjejí unikátní sochu takřka bez po všimnutí. Prodavačky v obchodu s oční optikou však výzdobu vnímají. „O Madoně vím. Majitelka se o dům dobře stará, v zimě z ní musí odklízet i sníh,“ popisuje Romana Urbanová.

V Panské jsou vyzdobené i další domy. Na rohu jednoho z nich se ukrývá dokonce svatý Václav. Podle Jakuba Valáška mohla být ale kaplička, kde stojí, původně určená pro jinou sochu. „Je poměrně malý. Lidé by si ho mohli plést i s  Jiřím z Poděbrad. Podle kopí, které muž svírá, můžeme ale usuzovat, že jde opravdu o Václava,“ vysvětluje.

Turisté často fotí jednu z dominant města, sloup Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Míru, z ptačí perspektivy. Hradečáci jsou na něj hrdí. Málokdo z nich ovšem věnuje pohled jeho detailům. „Sloup je krásný celý, maličkostí si člověk všimne až po delším pozorování,“ potvrzuje oslovená turistka.
Ze třech různých stran se dolů ze sloupu dívají tři skupinky andělů. Nesou kříž, kotvu a srdce. Symbolizují víru, naději a lásku.

„Znamenají však lásku k Bohu, nikoli člověka k člověku,“ upozorňuje historik. Jsou to typické symboly pro křesťanství. Kotva kromě naděje značí také pevnost ve víře. Symboly používali i Páni z Hradce. Skrytá výzdoba se honosí na náměstí Míru hned na několika vrcholcích domů. Jde o novější doplňky, protože v roce 1801 postihl náměstí obrovský požár a původní ornamenty ho nepřežily.

Je nenápadný, ale v turistickém průvodci ho lidé najdou - obličej, který kouká z rohu jednoho stavení pod Nežáreckou branou. Takzvaný dům U Bradáče z počátku 16. století najde ten, kdo přejde most. Štuková hlava údajně označovala, kam až kdysi sahala hladina při povodni.

Úřad drží svalovci

Velmi starobyle působí sochy svalovců, kteří podpírají budovu městského úřadu. Dojem historie je však mylný. V období renesance byli Atlanti, jak se nazývají, použiti například v Praze, ale v Hradci jsou neorenesanční. Vznikli tedy v 19. století. Stejně tak buclatí andělé, kteří zdobí vchod úřadu.
Opomíjené, ale přesto hodně zajímavé je podle historika Adamovo stavení na zámku, kde jsou umístěné plastiky a portál se vstupními sedátky a erbem. Lidé ho mohou najít, když půjdou do pravého rohu Masarykova náměstí směrem k zámku.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!