Korekce? Nebojte se | E15.cz

Akcie, měny & názory Davida Velvéthyho: Korekce? Nebojte se

Bitcoin dál bourá rekordy.
Bitcoin dál bourá rekordy.
• 
ZDROJ: profimedia

David Velvéthy

Share on Facebook Messenger
Vstoupit do diskuze
0

Je obecně známo, že jakýkoli takzvaně zdravý růst aktiva doprovázejí korekce, kdy převládnou prodeje, čímž se na nějaký čas cena sníží. Jak to je ale s korekcemi na trhu z techničtějšího hlediska a proč bychom se jich neměli bát?

U většiny kryptoměn včetně bitcoinu jsme od druhé poloviny února mohli zaznamenat více než 25procentní korekci. Ta sice mohla některé investory vyplašit, je však důležité si uvědomit, že jde stále o zdravou korekci, v podstatě o odpočinek pro trh v rostoucím trendu. Jak se na to dívat z matematičtějšího hlediska za využití logiky Fibonacciho úrovní a zlatého řezu?

Fibonacciho úrovně se dají vysvětit jako poměry získané z Fibonacciho posloupnosti, tedy posloupnosti přirozených čísel, kdy následující číslo je vždy součtem dvou předchozích: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55. Poměry mezi těmito čísly se vždy blíží hodnotě takzvaného zlatého řezu, což je ve své podstatě ideální úroveň.

Na finančních trzích jsou v tomto ohledu nejdůležitějšími čísly 38,2 a 61,8, což jsou procentuální úrovně, na které má cena tendenci reagovat. V souvislosti s korekcemi se tak dá říct, že od nejnižší hodnoty v rostoucím trendu po tu nejvyšší může být korekce až na hladinách 38,2 procenta a 61,8 procenta a stále to bude dlouhodobě rostoucí trend.

A teď pozor, korekce 61 procent od nejvyššího bodu může spoustu investorů opravdu vyděsit, pokud ale trh respektuje zmiňované Fibonacciho úrovně, jak tomu často je, jedná se stále o zdravý trh. Na této logice je postavena strategie Elliottových vln, tedy že ceny mají tendenci pohybovat se v impulzních a korekčních vlnách, a především ekonomické cykly. Těmi jsou opravdu velmi dlouhodobé časové úseky s predikcí cenového pásma konkrétního aktiva, které vycházejí z historie aktiva a jsou poměrně přesné.

Každý investor by si přál, aby ceny aktiv rostly neustále. Tak ale trhy nefungují. A pokud bychom tedy například byli svědky 38,2procentní korekce, naším ideálním obchodem dle zlatého řezu by byl následný růst aktiva až na hodnotu 161,8 procenta tak, abychom nejen realizovali zisk, ale aby pro nás zároveň trh byl lépe čitelný.

Technicko-matematický pohled na korekci trhu je jistě pro mnohé náročnějším tématem, je ale stejně tak důležitý jako například záležitost bitcoinové dominance na kryptoměnovém trhu. Ale o tom zase příště.

Autor je obchodní ředitel společnosti Cryfin

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.