Akcie, měny & názory: Vodík není žádné terno | E15.cz

Akcie, měny & názory: Vodík není žádné terno

Arsen Lazarevič

Akcie společnosti Plug Power vyrábějící vodíkové palivové články a čerpací stanice na stejné palivo poskočily v pátek o více než patnáct procent na současných 2,44 dolaru za akcii.

Důvodem bylo uzavření dohody s největším americkým obchodníkem – společností Wal-Mart Stores. Té Plug Power dodá palivové články do vysokozdvižných vozíků, postaví pro ně také čerpací stanice. Generální ředitel společnosti Plug Power Andy Marsh si dohodu pochvaloval – prý ukazuje, že si společnost udržuje pozici vedoucího průmyslové inovátora.

Stát otevře dveře autům na vodík. Zdvojnásobí podporu na výstavbu plnicích stanic

Letos mu investoři uvěřili, ještě na počátku roku se akcie prodávaly přibližně za dolar. V případě pohledu na finanční výsledky této společnosti by ale moc důvodu k optimismu investor neměl mít.

V roce 2014 hodnota akcií dosahovala čtyř dolarů, dlouhodobí investoři tak stále sčítají ztráty. Značná závislost na jednom odběrateli se promítá také na tržbách společnosti – zatímco v roce 2015 dosahovaly přes sto milionů dolarů, tak v minulém roce byly „jen“ ve výši 85 milionů dolarů.

Analytici také upozorňují na velmi nízké marže, které má společnost u svých výrobků. Ač v roce 2016 vytvořila zisk pět milionů dolarů, tak v prvních čtvrtletích letošního roku je znovu ztrátová. Vodík jako palivo tak může v očích zelených investorů představovat budoucnost, čísla ale ukazují, že je velmi obtížné na něm vydělávat.

Autonomní auta? Řidiči o kontrolu nad svým vozem nebudou chtít přijít, říká šéf evropské KIA

Honda upouští od vodíku, plánuje ovládnout čínský trh s elektromobily

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!