Brusel by mohl vyměnit setrvání v euru za úlevy | E15.cz

Brusel by mohl vyměnit setrvání v euru za úlevy

Brusel by mohl vyměnit setrvání v euru za úlevy
volby v Řecku
• 
ZDROJ: reuters

Igor Záruba

Opakované volby v Řecku mohou, nicméně nemusí skončit vítězstvím odpůrců úsporných opatření. Když nastane první možnost, není vyloučeno, že Helénská republika opustí klub společné měny. Buď nebude chtít šetřit, zkolabuje a eurozóna od ní dá ruce pryč, nebo k tomuto kroku zavelí vítězná politická garnitura, třebaže to není příliš pravděpodobné.

Existuje však ještě jedno řešení. Sporné, ale existuje. Je-li prioritou, alespoň tou oficiální (včera vyzval Atény k setrvání francouzský prezident François Hollande), je nutné Řecko v euroklubu udržet a něco pro to udělat. A tady přichází ke slovu změna.

Až dosud zastávala totiž EU vůči Řecku tvrdý postoj: seškrtáš, dostaneš. Nyní, tvrdí zdroje z unijního ústředí, připadá v úvahu scénář „light“ – šetřit ano, ale méně stroze. Logiku to má. V zásadě všechny řecké politické strany jsou proti podmínkám, které zemi naordinovaly EU a MMF. Řeč je o úsporách ve výdajích, reformách a zvyšování daní. Ty vedly k tomu, že drtivá většina Řeků vidí v unii nepřítele a viníka. Začátkem května dalo hlas partajím, které utahování opasků odmítají, skoro 70 procent voličů.

Zároveň se 71 procent občanů nemíní eura vzdát. Možná zabralo varování National Bank of Greece, která spočítala, že by v případě odchodu klesly příjmy na hlavu o 55 procent, nová měna by byla o 65 procent měkčí než euro a pokračovala by pětiletá recese.

Debatě o uvolnění opratí nahrál také fakt, že Španělsko má dostat nouzové úvěry za výhodnějších podmínek. Řecké volání po přimhouření očí je stále silnější a odráží se v něm víra, že Evropa couvne.

Podle listu Financial Times Deutschland se tak už i děje. Brusel je prý ochoten korigovat drsnou kúru, kterou předepsaly Řecku EU, ECB a MMF. Z evropské centrály přišlo dementi. Pozdvižení panuje v Německu, které nechce o úlevách ani slyšet.

Dilema je zřejmé. Neoblomnost Řeky z euroklubu vyžene, vstřícnost přivodí unii vnitřní spory. Času není nazbyt. Volby 17. června nejsou den „D“. Tím je 20. červen, kdy Řecku dojdou peníze.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!