Daniel Novák: Chaplin u Amazonu | E15.cz

Daniel Novák: Chaplin u Amazonu

Daniel Novák: Chaplin u Amazonu
Sklad Amazonu
• 
ZDROJ: Scottish Government, Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Daniel Novák

Investigativci britského veřejnoprávního obra zjistili, že pracovníci skladišť Amazonu, kteří musí každých 33 vteřin vyzvednout zásilku, se z toho mohou zbláznit. Zvláštní objev.

V neděli přitom uplyne přesně sto let od spuštění výrobní linky, z níž začal sjíždět slavný Ford model T. Podobný takt linky, jaký šokoval u Amazonu, je od té doby normou. Její vliv na zdraví ukázal už Chaplin v Moderní době. Za těch sto let svět zažil také spoustu revolt lidských zdrojů a jejich epicentrem byly právě výrobní linky. Ještě před válkou v USA, po ní v Evropě, teď v Číně a Indii.

Dělníci od výrobních pásů si uvědomili, že se z nich sice staly opice, ale současně také to, že prostým zastavením linky mohou narušit celý proces. Metody fordovské továrny mezitím expandovaly do řady jiných odvětví. Proto není překvapující, když je najdeme i ve skladech. A s nimi také stávky. V Německu jeho ozubená kolečka revoltovala už v minulých letech. Nyní však nasadila těžký kalibr a zasekávají se v klíčové předvánoční sezoně. I z toho může někomu přeskočit.

V Česku sice Amazon ještě není, ale chce být. V tiskové zprávě o stavbě dvou skladů u Prahy a Brna se neopomněli blýsknout ani čeští ministři zahraničí a průmyslu. Oba pánové ovšem propůjčili svá jména a nadšení podniku, k jehož završení je ještě dlouhá cesta. Tu má záměr problémy s územním plánem, jinde zase obec pořádá referendum o výstavbě obchvatu. Stávek se Amazon v Česku příliš obávat nemusí. Zato úředníků bažících po nějaké té prebendě ano.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!