Gregor Martin Papucsek: Spekulace, stihomam a Star Wars | E15.cz

Gregor Martin Papucsek: Spekulace, stihomam a Star Wars

Gregor Martin Papucsek

Maďarská média na začátku minulého týdne několikrát oznámila, že se zřítila umělá družice Oberon a ve městě Otoh Gunga došlo ke katastrofě, vypadl proud, nejde internet, není voda a nastal nedostatek midichlorianů, vzápětí se zřítilo město Coruscant. Ovšem Maďarska se tyto události netýkají, obyvatelstvo ať zachová klid, nikdo nemusí jít darovat krev...

Tento útok zvenčí byl jen fiktivní, maďarské protikatastrofické orgány měly celostátní cvičení. Pro jistotu, aby lidé nepropadli panice, použili v mediálním komuniké jména z filmové série Star Wars. Panika v ten den nevypukla, cvičení dopadlo dobře.

Útok z Londýna

O čtyři dny později přišel další útok. Z Londýna. Agentura Moody’s snížila maďarský rating do minusové kategorie nedoporučených investic, jak říkají Maďaři, do kolonky braku. O podlosti tohoto útoku svědčí fakt, že přišel v noci. Tentokrát panika vypukla. Chodci na ulici moc nevěděli, o co jde, jen při koupi evropské měny zjistili, že za jedno euro musejí dát o deset až dvacet forintů více. Politici po prvním šoku začali uvažovat, a hned přišli s vysvětlením: někdo na Maďarsko skutečně zaútočil, jde o spekulativní tah proti forintu, chtějí zničit Maďarsko, které se pomalu stává vzorem pro všechny, kteří chtějí vybřednout z krize.

Toto „cvičení“ ještě neskončilo, stále trvá. A stále se připomíná rok 2008, kdy se obětí útoku na burze stala největší maďarská banka OTP, kterou chtěl zničit finanční mág, původem Maďar (avšak liberál a hlavně Žid) George-György Soros. Také za to tehdy dostal půlmiliardovou pokutu ve forintech.

Konec loajality?

Dost bylo ironie, tím spíše, že situace je skutečně vážná. Maďarští politici si i po pěti dnech od snížení ratingu myslí, že to byl organizovaný a cílený útok zvenčí, nadále šíří ideu, že „nám někdo stále ubližuje“, my jsme dobří, jedni z nejlepších a ostatní nám mohou jen závidět. Stručně řečeno, pozicí vlády je stále truc.

Postupně se však začínají ozývat i vládě blízcí a dosud loajální analytici, politologové a ekonomové. Ti sice připouštějí, že spekulace na burze a ve finančním světě existují, ale útočí se jen a jen na ty, kdo jsou slabí. Jako v džungli nebo v savaně. Například Péter Heim, šéf vládě blízké prognostické agentury Századvég (Konec století) vystoupil v pondělí večer v televizi Hír TV, která je bližší Orbánově vládě než sama sobě.

Prohlásil, že příští rok se očekává recese a že tvrzení, že se podaří udržet státní deficit pod třemi procenty HDP, není důvěryhodné. Dělba odpovědnosti vypadá podle něj takto: 40 procent problémy eurozóny, 40 procent hospodářská politika maďarské vlády a jen 20 procent spekulace zvenčí. Kdyby se maďarské hospodářství „chovalo“ správně, nikdo by se neodvážil spekulovat proti forintu.

Je zapotřebí korigovat hospodářskou politiku, zní hlavní Heimův závěr.

Autorita mlčí

Teorie o velkém spiknutí se ještě drží, vláda nedokáže z této pasti vycouvat, dokonce i jindy střízlivý a zdrženlivý šéf diplomacie János Martonyi hovoří o nepodloženém ratingu mnoha zemí. Ministr hospodářství György Matolcsy dál vidí před maďarským „stále zrychlujícím bojovým člunem“ nepřátelské ledovce. Nebrzdí, ale přidává rychlost. Jako na Titaniku.
A nejvyšší autorita, bez níž v Maďarsku ani moucha nezabzučí, premiér Viktor Orbán, mlčí. Možná si myslí, že jsou to jenom Star Wars.

Autor je spolupracovníkem redakce

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!