Igor Záruba: Sám doma | E15.cz

Igor Záruba: Sám doma

Igor Záruba: Sám doma
eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn
• 
ZDROJ: reuters

Igor Záruba

Měnový komisař Olli Rehn nejede na summit skupiny G20 do Mexika, který začíná příští pondělí. Důvod? Fin chce být počínaje nedělním večerem k zastižení pro krizové rozhovory. Rozuměj k zastižení v době, kdy se zavřou volební místnosti v Řecku. Odřeknutí muže, který se vždy podílel na boji s finanční, hospodářskou a dluhovou krizí, je důkazem, že unie stojí na prahu nové éry. Éry, jejíž tón může udat vývoj u Helénů a klíčový summit v závěru měsíce.

Řecko, ať už vyhraje tamní hlasování ta či ona strana, je však jen součástí systémové chyby, která se jmenuje měnová unie. Čili hospodářského uskupení bez společné vlády a rozpočtu. Pokud Atény 17členný klub opustí, zbytek rozluku ustojí.
Půjdou-li do kolen Španělsko a Itálie, bude zle.

I proto chce Rehn zůstat v Bruselu, kde se údajně nastavují výhybky směrem k tabuizované fiskální unii. Zbývá otázka, s kým bude v ústředí komunikovat.

Partneři do debaty, přímý nadřízený José Barroso a šéf Rady Herman Van Rompuy, do Los Cabos letí. Znamená to snad, že si podobně jako Rehn vrásky nedělají? Anebo už mají, pokud jde o příští podobu EU, v zásadě hotovo?

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!