Igor Záruba: Válka o obchodní rady končí. Snad | E15.cz

Igor Záruba: Válka o obchodní rady končí. Snad

Igor Záruba: Válka o obchodní rady končí. Snad
Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničí
• 
ZDROJ: Rameš

Igor Záruba

Více než dva roky trval český návrat ke zdravému rozumu v otázkách podoby naší národní ekonomické diplomacie. Ve čtvrtek by měli tečku za touto neslavnou érou udělat podpisy ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a jeho kolegy z rezortu průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Chystaná dohoda dává vzpomenout na dobu, kdy státní agentury CzechTrade a CzechInvest skutečně fungovaly tak, jak měly. A kdy si Černínský palác hlídal obsazování míst na českých ambasádách v zahraničí včetně postů obchodních radů. Těmi se sice mohli stát i uchazeči z ministerstva průmyslu a obchodu, nicméně ve finále to vždy byli pracovníci „zamini“, kteří vyvoleného zaměstnali na dobu určitou a vybavili jej diplomatickým pasem. Tento zvyk písemně stvrdila úmluva z roku 2010 mezi ministry zahraničí Karlem Schwarzenbergem a průmyslu Martinem Kocourkem, v níž bylo zakotveno, že posty obchodních radů bude obsazovat ministerstvo zahraničí na úkor rezortu průmyslu.

Jenže vidina lukrativního zaměstnání v zahraničí a bonusů například v podobě nákupů bez DPH nedávala spát „nepovolaným“ odjinud. Jihočeská klika ODS v čele s Martinem Kubou vytáhla za podpory přátel z Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy kauzu Kocourkových „odkloněných“ peněz, a ministr šel. Kuba jako jeho nástupce následně představil vlastní pojetí ekonomické diplomacie. Šlo o vytvoření sítě 70 úředníků ministerstva průmyslu a jejich spojenců dosazených do kanceláří sloučeného CzechTradu a CzechInvestu a na vyslanectví. Výdaje zaplatí EU, tvrdil Kuba.

Bizarní válka

Začala bizarní válka. Ministerstvo zahraničí odmítlo vydat „konkurenci“ diplomatické pasy, čímž ji degradovalo do role hostů na ambasádách. Kuba apeloval na důležitost svých posil a častoval média proslovy o špičkových odbornících, jejichž seznam už brzy zveřejní. Vrcholem byl spor o soupisku zemí prioritních pro export – každá strana měla svou.

Turbulence po pádu Nečasovy vlády spor o obchodní rady zčásti překryly. Jenže ne docela. Zapracovaly dobré osobní vztahy z minulosti. Pakt, který podepíší Zaorálek s Mládkem, je jejich výsledkem. Následovat má opětovné vyvedení lidí z „průmyslu“ do CzechTradu a CzechInvestu, role jediného centra podpory pro vstup firem do zahraničí připadne prvnímu z nich. Adepti z ministerstva průmyslu poputují do diplomatické školičky ministerstva zahraničí. „Končí doba, kdy Černín učil lidi z průmyslu a obchodu jíst příborem, zatímco oni byli přesvědčeni, že zahraničí nemá o byznysu ani páru,“ poznamenal trefně jeden ze zasvěcených.

Chvályhodné vyústění sporu v podobě návratu ke „starým pořádkům“ může přesto narazit, a to na šéfa financí Andreje Babiše. Projekt přijde odhadem na 300 až 400 milionů korun a v rozpočtu diplomacie zeje po oslabení koruny slušná díra.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!