Jan Stuchlík: Fosilní Má dáti – Dal | E15.cz

Jan Stuchlík: Fosilní Má dáti – Dal

Jan Stuchlík: Fosilní Má dáti – Dal
Mostecká uhelná společnost
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

Jan Stuchlík

Na připravované programové prohlášení vlády se opozice slétla jako hejno supů. Že prý na plnění všech slibů nebudou peníze. A přece je v něm jeden, který by se dal začít plnit hned. Vláda se zavazuje, že připraví návrh zákona o snižování závislosti Česka na fosilních palivech a hodlá zachovat energetické suroviny pro budoucí generace.

Tak si trochu započítejme. Aktuálně pochází 80 procent energie v Česku z fosilních paliv. Ropu z dopravy jen tak nevytlačíme, plyn je drahý a jeho spotřeba klesá sama. A jsme u uhlí. Loni se vyvezlo z Česka 17 terawatthodin elektřiny. Jinými slovy se spálilo skoro 13 milionů tun uhlí, aby si v zahraničí mohli svítit. Od roku 2000 se takto vyvezlo nějakých 150 milionů tun uhlí.

Jen tím, že se vyrobí tolik elektřiny, kolik se v tuzemsku spotřebuje, by se snížila závislost na fosilních palivech zhruba o deset procent. Když k tomu připočteme potenciál v teplárenství – teplárny pořádně izolují trubky a domácnosti zateplí stěny – oba vládní cíle budou splněny.

Takže to bylo Má dáti a teď strana Dal. Konkurenceschopnost ekonomiky neutrpí, jenže těžaři a výrobci elektřiny, tedy zhruba čtyři firmy, přijdou ročně na tržbách o 28 miliard korun a o čistý zisk 5,6 miliardy. Náklady na údržbu vyhaslých uhelných elektráren, případně jejich odpis z aktiv, zisk dál sníží. A stát na daních a dividendách přijde ročně o 3,6 miliardy.
Tak si schválně počkejme, která z účetnických stran nakonec v hlavách manažerů řídících nyní český stát převáží.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!