Jan Stuchlík: Odpadové dilema | E15.cz

Jan Stuchlík: Odpadové dilema

Jan Stuchlík: Odpadové dilema
Spalovna Malešice (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jan Stuchlík

Evropská komise poslala do Prahy dopis. Česko ať zapomene, že by si stavělo spalovny odpadu za evropské peníze. Zelení nad neústupností Bruselu jásají, protože zbude dost peněz na recyklační linky, předcházení vzniku odpadů a další způsoby, jak s nimi naložit. Skládkaři se v koutě smějí, jak spalovači, jejich úhlavní nepřátelé, kteří jim chtějí vzít výnosný byznys, ostrouhali.

Proč by ale Brusel či kdokoli jiný měl na stavbu zařízení na likvidaci odpadů dávat nějaké dotace. Dnes končí většina českého komunálního odpadu na skládkách. Vyspělá Evropa od toho dávno upustila a Česko ke skoncování s nesmyslným zasypáváním krajiny plastovými pytlíky s odpadem tlačí Brusel. Ekonomicky nejčistší by bylo zdražit skládkování tak, že se prostě nevyplatí. Pak bude dost prostoru pro ty, kteří budou nabízet alternativy. A spalovny jsou jednou z nich.

K čemu budou v takovém systému dotace? K vylepšování výnosnosti investic do těchto variant, nebo ke zlevňování likvidace, kterou částečně platí obce z rozpočtů. Spalovnu dnes staví jen Plzeň a půjde do toho i bez dotací, protože se jako nesoukromník spokojí s tříprocentní výnosností. Křetínského EPH svou spalovnu bez dotace dal k ledu, protože mu jeho peníze vynesou jinde víc. Takže až nová vláda začne uvažovat, co s českými odpadky bude dělat, měla by si odpovědět na otázku, jestli je likvidace odpadu veřejnou službou, kterou budou provozovat města pro své obyvatele. Nebo zda je běžným byznysem, na němž by měl někdo vydělávat, což se zatím bez dotací neobejde.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!