Jana Havligerová: Dvě velké mouchy jednou ranou | E15.cz

Jana Havligerová: Dvě velké mouchy jednou ranou

Jana Havligerová: Dvě velké mouchy jednou ranou
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

Jana Havligerová

Prezidentu Zemanovi se podařil husarský kousek. Mávnutím ruky dostal tam, kam chtěl, dvě nejsilnější parlamentní strany. Nádavkem, jako jemu jistě milý vedlejší efekt, se mu podařilo prakticky zlikvidovat frakci LIDEM. Nastupuje v první řadě kocovina z překotného politického vývoje, jíž netrpí snad jen Zeman. Jak rychle se z ní čelní politici ODS, ČSSD a nakonec i TOP 09 dokážou vzpamatovat, ukáže až průběh jednání o předčasných volbách.

Totální porážku si, soudě alespoň podle řečnických výkonů, zatím nedokáže žádná z partají připustit. Zeman přitom vede. Rusnok padl – nepadl a ani případné předčasné volby nemusejí znamenat definitivní konec jeho kabinetu v demisi. Prezident je při chuti, s malými obměnami může s parlamentními stranami sehrát stejnou partii, jakou už předvedl, i po volbách.

Zeman, ačkoli je demagog a mistr polopravd, málokdy mluví do větru. Takže nejspíš neustoupí například od toho, že o délce úřadování Rusnokovy vlády bude „spolurozhodovat, anebo dokonce rozhodne“ olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Nepokrytá hrozba, že represivní orgány státu stojí nad ústavou, se bude nad jednáním politických stran vznášet jako Damoklův meč. Prezident je v jasné výhodě. Bude-li donekonečna zdůrazňovat důležitost vyšetření politické korupce, dav mu bude tleskat. Političtí lídři budou voliče jen obtížně přesvědčovat, že jsou stejnou zárukou boje proti korupci jako hlava státu. Navíc už nyní má Zeman především uvnitř ČSSD vydíratelné figury, s jejichž pomocí může v politickém zákulisí obratně manévrovat.

Hlavním trumfem v rukách všech aktérů politické krize, která trvá a již nemusejí rozetnout ani volby, bude teď státní rozpočet. Přesněji řečeno hrozba možného rozpočtového provizoria. To by zasáhlo především kraje a obce, vyhnout se mu je tedy v nejvyšším zájmu jak sociální demokracie s nejvyšším počtem hejtmanů, tak TOP 09 spojené s hnutím starostů. Jenže každá hůl má dva konce, a když na to přijde, právě kvůli rozpočtu na příští rok se mohou TOP 09 a ČSSD navzájem pěkně vydírat.

Předčasnými volbami jako nejlepším řešením se nakonec ve sněmovně oháněl i prezident. Láry fáry. Do svého projevu je nemohl nepřidat, volá po nich veřejnost. Nic ale neukazuje na to, že by si s jejich výsledkem příliš lámal hlavu. Jistě, pro Stranu práv občanů zemanovce předčasné volby žádnou výhrou nejsou. Ale poté, co Zeman získal jistotu, že ovládá významnou část sociální demokracie, nejsou ani žádným zlem. ODS je na kolenou a tím, byť si to nepřipouští, je oslabená i TOP 09. S pravděpodobností hraničící s jistotou vyhraje případné volby levice. Jaký díl přitom připadne na SPOZ, je celkem vedlejší. Dostanou-li se zemanovci do sněmovny, Zeman už je do vlády levou zadní protlačí. A o to přece jde v první a možná i v poslední řadě.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!