Jana Havligerová: Kdo uteče, tentokrát nevyhraje | E15.cz

Jana Havligerová: Kdo uteče, tentokrát nevyhraje

Jana Havligerová: Kdo uteče, tentokrát nevyhraje
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

Jana Havligerová

Předvolební sliby Babišova hnutí ANO ocenili ekonomové zhruba na padesát miliard korun. Ty, které dala voličům sociální demokracie, na miliard čtyřicet. Věcně se sliby obou frakcí setkávají řekněme z devadesáti procent. Jinými slovy, shoda mezi potenciálními partnery je téměř dokonalá. Přesto se lídři obou stran, které výsledek voleb odsoudil k vládní spolupráci, nemohou shodnout.

Stanovisko, na němž momentálně ustrnuli, se dá shrnout krátce. Babiš, šéf úspěšné firmy Agrofert, říká: Nevidím důvod zvyšovat daně, naučíme sociální demokraty šetřit. Politický praktik, exministr financí Sobotka, odpovídá: Není možné, aby jen rostly výdaje. Čekáme konkrétní návrhy.

To, oč se hraje, není zdaleka jen sestavení vládní koalice. Kdyby šlo jen o ni, pak má jednoznačně navrch Babiš. Na rozdíl od šéfa ČSSD se nemusí obávat ohrožení zevnitř svého hnutí. Pro Sobotku by byl krach vládních vyjednávání osudný. Ale to je jenom jedna tvář politiky, ta viditelnější.

Druhá, skrytá tvář je podstatnější. Její podoba ovlivní státní finance na celé volební období. Odhodlání nezvyšovat daně je sympatické, má však jeden háček. Hledání miliard, které by mohly vylepšit příjmy státního rozpočtu, je běh na dost dlouhou trať. Voliči ovšem žádají plnění slibů hned.

Chce tedy ANO zvýšit zadlužení státu? Na to jasnou odpověď nedává. Pěkným důkazem toho, že politici plní sliby, by bylo například snížení patnáctiprocentní sazby DPH na léky, zdravotnické pomůcky knihy a tiskoviny. Manévr by však přišel na více než tři desítky miliard korun. Valorizace penzí podle původního schématu téměř na deset miliard, zrušení poplatků ve zdravotnictví na dalších pět miliard.

Pokud se nemají dejme tomu v následujících dvou letech zvyšovat skutečně žádné daně, ale zároveň ani schodky státních financí, pak zbývá skutečně jen jediná možnost: odložit slíbené. To by měli lídři ANO i ČSSD jasně říci, a to co nejdříve.

Starostí až nad hlavu přitom bude nová vláda mít, sotva vstoupí do Strakovy akademie. Rusnokův kabinet v optimistickém vzepětí z mírně oživující ekonomiky navýšil výdaje státu na příští rok o více než sedm miliard, schodek rozpočtu na rok 2014 tak má dosáhnout 112 miliard s podílem na HDP těsně pod třemi procenty.

Už teď ale víme, že hlavní premisa, z níž vláda při výpočtech vycházela, tedy znatelné ekonomické oživení, patrně neplatí. Předběžná data o vývoji českého hospodářství za třetí čtvrtletí podle ČNB spíše signalizují, že se ekonomika může znovu vrátit do recese.

I to musí mít všichni vyjednávači, ale hlavně lídři volebních vítězů, na zřeteli. Nesmíme si nic nalhávat. Vyšší sumu peněz do příjmů státu mohou dostatečně rychle přinést jen plošné škrty, s ročním zpožděním pak vyšší daně. Prvního se bojí ČSSD, druhého ANO. Někdo bude muset ustoupit. V tomto případě však rozhodně neplatí, že kdo uteče, vyhraje.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!