Jana Havligerová: Odboráři mezi Skyllou a Charybdou | E15.cz

Jana Havligerová: Odboráři mezi Skyllou a Charybdou

Jana Havligerová: Odboráři mezi Skyllou a Charybdou
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jana Havligerová

Hop, nebo trop, řekli si odboráři. A rozhodli se, že se pokusí sjednotit všechny protivládní protesty, tedy oslovit třináct občanských iniciativ a postavit se do jejich čela. Výsledkem by měla být společná monstrakce, uspořádat ji chtějí za měsíc. Hezká směska vychytralosti a opatrnosti.

Odboroví šéfové po celá léta kritizovali vládní pravicovou politiku. Ovšem například na otázku, zda uspořádají generální stávku, pravidelně odpovídali: Musejí chtít sami lidé. Teď, zdá se, by lidé chtěli. Jen není jisté, jestli pod odborovým praporem. Odbory nicméně cítí, že nemohou prostě zůstat stranou, jinak by také mohly přijít s křížkem po funuse.

Jejich záměr je ale dvousečný. „Holešovské“ demonstrace, které přivedly nečekané množství občanů na náměstí metropole i několika krajských měst, mají poněkud chaotické požadavky. Namátkou – konec reforem, konec smlouvy ACTA, konec vlády, parlamentu, prezidenta. Nejsou to jasně politicky formulované požadavky, spíše vyjádření všeobecné nechuti k současnému politickému životu v zemi. Jejich postoj asi nejlépe vyjadřuje placka, kterou si připjali na hruď a na níž stálo „Stydím se za vládu a prezidenta a chci jejich demisi“. Prostě znechucení politickými elitami. A je otázka, zda k nim ti, kteří teď protestují, nepočítají také odboráře. Snaha odborové centrály sešikovat protestující může snadno skončit pěknou blamáží.

Jednoduché to ovšem odbory mít nebudou, ani když se kýžené sjednocení podaří. Bezpochyby si pak od vlády, nejdůležitějšího partnera pro sociální vyjednávaní, vyslouží nálepku rozbíječů sociálního smíru, ne-li rovnou demokratického systému. Jednu nálepku s hnědavým nádechem už ostatně Holešovská výzva dostala. Příměr o jistém malíři pokojů v Německu, který mluvil o novém spravedlivém řádu, už si neodpustil ministr financí Miroslav Kalousek.

Odbory zkrátka čeká nelehká doba. Něco jako proplutí mezi Skyllou a Charybdou. Nemohou vzmáhající se odpor proti vládě ignorovat, jinak by skoro popřely vlastní smysl své existence. Přitom ovšem chtějí, jak rozumně říká jejich boss Jaroslav Zavadil, jasně prokázat, že nestojí proti demokracii. To by vzhledem k výše napsanému věru měly. Takže zatím na to jdou opatrně. Protest je plánován na sobotu do Prahy. Nejsou vyloučeny ani regionální protesty, o stávkách se ale nemluví. Občanským iniciativám odborová centrála nenabízí ideovou základnu, ale technické zázemí. To by nakonec mohlo vyjít.

Až posud vládní garnitura protesty bagatelizovala. Což je velmi krátkozraké. Nejspíš by se měla hezky rychle vzpamatovat, než se občanských iniciativ ujme někdo jiný a s úplně jinými úmysly než celkem krotké odbory. I to se může lehce stát.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!