Jana Havligerová: Politické vítězství – cíl nejvyšší | E15.cz

Jana Havligerová: Politické vítězství – cíl nejvyšší

Jana Havligerová: Politické vítězství – cíl nejvyšší
Petr Nečas, Karolína Peake
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jana Havligerová

Na politické scéně vládne v posledních týdnech až podezřelý klid. Tedy pomineme-li soud s Vítem Bártou a houstnoucí ostřelování vlády z houfnic sociální demokracie. Vládní protagonisté si ale dávají pauzu. Žádné vzájemné osočování, peprné vzkazy přes média, prostě nic, málem idyla. Zdánlivá.

Vážných problémů, které by kabinet měl řešit, jenže nejprve je musí probrat koaliční devítka, už zase přibývá. Zdá se, že počet nezbytných schůzek vládních politiků na stranické úrovni stoupá úměrně tomu, jak se blíží podzimní volební sezona. Především ODS má snahu odlišit se, vymezit se proti jakémukoli nápadu, který nevznikl na jejím dvorečku. Klasickou rekcí je – chceme ihned schůzku K9.

Posledním příkladem jsou pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Měl by mít možnost kontrolovat i instituce a firmy s podíly státu, krajů a obcí, říkají TOP 09 a Věci veřejné za potlesku nevládních organizací, které se zaměřují na boj s korupcí. Řeč je o firmách, jako jsou České dráhy, městské dopravní podniky, zdravotní pojišťovny či veřejné výzkumné instituce nebo i Česká televize a Český rozhlas. ODS je ostře proti. Proč, to neříká. Proti kontrole ovšem, jak jinak, nemůže být z principu. Tak přispěchala s nápadem, aby místo NKÚ nastoupili do státních a obecních podniků nezávislí auditoři. Mnohamilionová nahrávka auditorským firmám? Neberte to. Že by pak daňoví poplatníci platili dvakrát, jednou NKÚ a podruhé za náklady vynaložené na auditory, vezmi ďas.

Podobné to je a ještě bude s daněmi. V době, kdy stát hodlá utahovat výdajové šrouby, pěstuje si ODS kastu nedotknutelných. Na daňové paušály živnostníků prostě hrabivá ruka ministra financí sahat nebude, zdůrazňuje opakovaně premiér. S vysvětlením proč se občanští demokraté a jejich předseda opět nenamáhají. Že takový postoj postrádá ekonomický smysl? No a co.

Snaha vymezit se i proti dočasným spojencům a nutnost dosahovat kompromisů, to jsou průvodní jevy všech koaličních vlád, jinak to nejde. Záleží ale na míře, zvlášť u skutečně důležitých problémů. A těch má současná vláda před sebou dost a dost. Aktuálně třeba „technické zajištění“ prezidentských voleb, tedy zákon, který má založit zcela novou ústavní tradici. Jakpak bude vypadat jeho konečná podoba?

Čím blíže volbám, a je jedno, že ty podzimní budou „jen“ krajské a senátní, tím víc to bude mezi vládními stranami jiskřit. A možná ještě dobře, když zůstane jen u toho a nevzplane rovnou ničivý požár. Skoro by se chtělo říct – vládo, parlamente, prosím odložte vážná rozhodnutí až na dobu po volbách. Potom snad jasněji dohlédnete i na jiné cíle než jen na dílčí politické vítězství.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!