Jana Havligerová: Rozpočet je velmi přibližný kompas | E15.cz

Jana Havligerová: Rozpočet je velmi přibližný kompas

Jana Havligerová: Rozpočet je velmi přibližný kompas
Sněmovna bude o vládním daňovém balíčku, prováděcím zákoně k důchodové reformě a dalších zákonech vetovaných senátem či prezidentem zřejmě jednat ve středu. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Rozpočtová šaráda se blíží k rozuzlení. Poslední verze plánu státních financí, který dostane do rukou vláda a parlament, sice neuspokojí nikoho, bůhvíjak velké protesty ale také nevyvolá. Předloha nejdůležitějšího zákona příštího roku stojí na konsolidačním balíčku, který už kritici sepsuli shora zdola, a tak není žádným velkým překvapením.

Ano, daňové změny, na něž státní pokladna spoléhá, ještě nejsou definitivně schváleny a musí projít povinným kolečkem mezi Senátem a sněmovnou, ale to už by měl být spíše detail. Tedy pokud vládní koalice mezitím neztratí sto první hlas a socialisté dodrží slib, že proti balíčku už nic nepodniknou. Až potud, i když s jistou mírou nejistoty, jde všechno jakž takž „dobře“.

Jenže po obou komorách parlamentu bude na tahu ještě prezident. Jeho pero rozhodne, jestli v české legislativě a hlavně v ekonomice zavládne chaos, jaký nikdo nepamatuje. Pokud hlava státu vládní balíček svým podpisem nestvrdí okamžitě poté, co jej obdrží, tedy ještě před koncem letošního roku, začne na začátku roku příštího platit jednotná sazba DPH ve výši 17,5 procenta. Snahou vládní koalice pak bude ve sněmovně prezidentské veto přehlasovat.

Udělat to musí, neb na nových sazbách DPH stojí celý rozpočet. Přehlasovat veto ovšem lze přinejlepším koncem ledna, spíš ale ještě později. Komplikace, které by to přineslo daňovým poplatníkům i správci daně, raději nedomýšlet. Vládě a všem ostatním nezbývá než místo na černé scénáře myslet na to, že naděje umírá poslední. Prezident, ač zvyšování daní dlouho a urputně napadal, snad neopustí tezi, již vyřkl nedávno: Stabilita je lepší nežli chaos. I tak se ovšem Nečasova vláda zapíše do dějin jako král zmatkářů.

Nad rozpočtem se ovšem začínají stahovat také úplně jiné bouřkové mraky. Tuzemské hospodářství se nachází v nejdelší recesi za posledních šestnáct let. A víra, že se z ní relativně rychle dostane, slábne. Česká ekonomická data příznivá nejsou stejně jako nejnovější údaje z evropských ekonomik. Se stagnací už koketuje dokonce i Německo, což samozřejmě ohrožuje české exportéry.

Bude-li tento trend pokračovat, může vláda nachystaný rozpočet… no, řekněme znovu „konsolidovat“. O rozpočtu na příští rok více než o jakémkoli minulém platí, že bude-li schválen, bude to zákon, jejž půjde jen velmi těžko dodržet. A dvojnásob to platí o střednědobých výhledech. Vláda slíbila a do předlohy zapsala, že k ambicióznímu snižování deficitu se vrátí, až se podaří rozjet ekonomiku. To je dobré předsevzetí. Klíčová otázka ovšem je, zda v té době bude ve Strakově akademii sedávat stále tento kabinet.

Rozpočet na příští rok je tedy kompas, který ukazuje správný směr, ale jen tak přibližně.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud