Jana Havligerová: Sobotka vyhrál. Zatím jen první kolo | E15.cz

Jana Havligerová: Sobotka vyhrál. Zatím jen první kolo

Jana Havligerová: Sobotka vyhrál. Zatím jen první kolo
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a hejtman Milan Chovanec o přestávce mimořádného zasedání rozšířeného Krajského výkonného výboru ČSSD, které se konalo 2. listopadu ve Volduchách na Rokycansku.
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Tragikomický souboj o vůdcovství v sociální demokracii pomalu končí. Bohuslav Sobotka, na kterého pár hodin po volbách vystartovalo haškovské partajní křídlo, silně amatérský atak ustojí. Alespoň to tak vypadá po jednání téměř všech krajských organizací strany, které své delegáty vyšlou na jednání nedělního ústředního výkonného výboru ČSSD.

Tento orgán má ve straně rozhodující slovo mezi sjezdy. Ale to je jen první kolo. Statutární místopředseda Michal Hašek a jeho „spolupachatelé“ ho sice zpackali a nejspíš kvůli tomu přijdou o svá místa ve vedení strany, poslanci však zůstanou. K tomu, aby složili mandát (Zdeněk Škromach je senátor), je těžko někdo donutí a sami nemají důvod to udělat. A v tom je zakopaný pes.

Hašek, Jeroným Tejc a spol. se v očích spolustraníků znemožnili především pokoutním jednáním a systematickým lhaním. Nezesměšnilo to jen stávajícího předsedu, ale celou stranu. A řadovým sociálním demokratům i funkcionářům strany na nižších úrovních to pochopitelně vadí.

Odchodem spiklenců nic nekončí

Tím, že spiklenci přijdou o stranické funkce, ovšem nic nekončí. Před Sobotkou, za kterým se nyní strana šikuje, stojí další úskalí: vyjednávání o vládě. Bude mimořádně složité – kvůli volebnímu výsledku, prioritám potenciálních koaličních partnerů a samozřejmě prezidentovi, jehož apetit řídit exekutivu rozhodně neslábne.

Pro šéfa ČSSD bude v jednáních mimořádně důležitý postoj poslaneckého klubu strany. Jistota padesáti hlasů, které by alespoň pro tento moment měly mluvit unisono. A právě to mu nemohou zaručit ani delegáti nedělního stranického rokování. Stačí krátce nahlédnout do útrob ČSSD.

Nemastná jižní Morava

Jižní Morava, bašta hejtmana Haška, se vyjádřila nemastně neslaně. Jako časově omezená se jeví i podpora, již Sobotkovi vyjádřila Praha. V sociální demokracii se pod pokličkou vřícího konfliktu přeskupují síly, padají stará a formují se nová spojenectví.

Frakční boj tak zdaleka nekončí a jeho výsledek se naplno ukáže až příští rok na mimořádném sjezdu sociální demokracie. Pro Sobotku je proto životně důležité, aby s hubeným volebním výsledkem do té doby uhrál maximum včetně premiérského křesla a pro svůj kabinet získal ve sněmovně důvěru.

Studená válka s Hradem musí skončit

To je ale jen jedna linie Sobotkova boje. Kromě uklidnění strany nutně potřebuje urovnat i vztahy s hlavou státu. Pokud má země mít stabilní vládu, vleklá studená válka mezi Strakovou akademií a Hradem prostě není možná.

Šéfovi sociální demokracie by v této věci samozřejmě mohli významně pomoci i případní političtí spojenci z dolní parlamentní komory. Ať už hnutí ANO, lidovci či komunisté. Otázka je, jestli se jim bude chtít, anebo zda této slabiny lídra ČSSD naopak rádi využijí k vlastnímu prospěchu. Jisté je, že od spolustraníků, kteří mají blízko k Hradu, se Sobotka pomoci nedočká.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!