Jana Havligerová: Ve jménu státu a bezpečnosti | E15.cz

Jana Havligerová: Ve jménu státu a bezpečnosti

Jana Havligerová: Ve jménu státu a bezpečnosti
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

Jana Havligerová

Armáda by se měla účastnit obrany země před nelegální migrací, shodli se prezident Miloš Zeman a náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Do ochrany hranic by se mělo zapojit nejméně 1500, nejvýše 2600 vojáků. Bečvář soudí, že kdyby vláda rozhodla o využití maximálního počtu, musela by už armáda zásadně upravit plán výcviku. Takže ke znovuzřízení pohraniční stráže chybí jen ten výcvik. Ale bez obav, kádři, kteří by se instruktáže mohli ujmout, ještě nevymřeli.

Nové pravomoci dostanou také tajné služby, ty to mají jisté. Novelu příslušného zákona po dolní komoře parlamentu posvětil i Senát, a tipujeme, že ani hlava státu s podpisem nebude váhat. Tajné služby o nás bez povolení soudu budou moci získávat informace od telekomunikačních společností i z našich daňových přiznání a bankovních účtů. To vše samozřejmě ve jménu osobní bezpečnosti v mimořádně nebezpečné době. Jak v Senátu řekl ministr vnitra Chovanec, tajné služby jsou přece naše a intimní informace budou získávat ve prospěch státu. No, tomu by mohli bránit opravdu jen nezodpovědní individualisté, kterým je svoboda nade vše. Mezi politiky se takových, jak vidno, naštěstí najde minimum.

Po italských dnes už exposlancích zůstala v bufetu dolní sněmovny italského parlamentu sekera dosahující zhruba půl milionu korun. Tamní manažeři žádají vládu, aby za bývalé zákonodárce dluhy uhradila. Tak to by se v Česku stát nemohlo.
Nejen proto, že tuzemská dolní komora je početně slabší. Do sněmovny nikdy pravidelně nechodilo tolik poslanců, aby mohli nadělat obří dluhy.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!