Jana Havligerová: Z toho mraku pršet nebude | E15.cz

Jana Havligerová: Z toho mraku pršet nebude

Jana Havligerová: Z toho mraku pršet nebude
Miroslav Kalousek
• 
ZDROJ: ČTK

Jana Havligerová

Tak nás tento týden čeká snad poslední předprázdninové kolo křečí, ve kterých se zmítá dolní komora parlamentu: hlasování o vyjádření nedůvěry vládě, v pořadí čtvrté. Tentokrát ho vyvolali sociální demokraté, komunisté a véčkaři, protože premiér opakovaně nereaguje na žádost opozice, aby odvolal z vlády ministra financí a prvního místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska.

Socialisté se konečně dočkali. Co je Nečasův kabinet kabinetem, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka z parlamentní lavice periodicky vyzývá poslance Věcí veřejných, aby místo kritiky vládní politiky zvedli ruce pro její konec. Teď se tedy dočkal. Neznamená to ale, že získal spolehlivého spojence, a vláda by si tudíž měla balit fidlátka.

Odvolání šéfa státní kasy z vlády je prakticky nemožné. TOP 09 je semknutá a pevně za ním stojí. A s politickým spojenectvím ODS a TOP 09 zase stojí a padá současný kabinet. Nečas nemůže razantně vystartovat proti Kalouskovi, to je dané. Ostatně kdyby ho chtěl z vlády odvolat jen proto, že policejní prezident Petr Lessy je ochoten podrobit se testu na detektoru lži, mohl by se rovnou poroučet z politiky. Platí to i v případě, že by policejní prezident na detektor lži skutečně šel a ve zkoušce uspěl.

Aby vláda padla, musí pro nedůvěru zvednout ruku nejméně 101 poslanců. Opozice jimi nedisponuje, vládních poslanců je nyní oficiálně sto a k tomu má – nejspíš – předem ne úplně přesně známý počet poslanců, kteří po rozkolu VV zůstali véčkaři, v kritických momentech ale vládu drží.

Věci veřejné by jen těžko hledaly nové, kamerami nasvícené jeviště, na kterém by se mohl předvádět Radek John se svým protikorupčním tažením a Petr Skokan předčítat zápisky ze svého archivu. Véčkař Šťovíček zase potřebuje, aby vyškrtnutí vyvlastňovacího paragrafu z horního zákona posvětila nejen vláda, ale i sněmovna.

Přijel cirkus Merano, charakterizoval jednání kolem sporu Lessyho a Kalouska na bezpečnostním výboru sněmovny ministr vnitra Jan Kubice. Trefně. A jedno veřejné cirkusové představení tedy ještě zažijeme. Nemají-li jeho hlavní aktéři – socialisté, komunisté a véčkaři – v rukávu geniální trik, nic z něho nebude. Ano, v zákulisí se dál může odehrávat ledacos.

Mnozí topkaři tajemně naznačují, že začala válka proti jejich straně. Může to být pravda, může to být obvyklý kolorit poslaneckých kuloárů.

Aktuálně Nečas, Kubice i Schwarzenberg stojí za Kalouskem. Nejspíš tedy bude mít pravdu předseda TOP 09, který si prý klidně dovede představit, že spor přežije. Celé je to tak trochu zbytečné plýtvání sil. I když ke cti premiéra je nutné říci, že dokud existuje alespoň minimální manévrovací prostor, od moci se neutíká.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!