Komentář Jany Steckerové: Česká ekonomika vkročí do roku 2018 pravou nohou | E15.cz

Komentář Jany Steckerové: Česká ekonomika vkročí do roku 2018 pravou nohou

Jana Steckerová

Důvěra v domácí ekonomiku je nejvyšší od roku 2008, plyne po zveřejnění jednoho z posledních letošních makroekonomických údajů. To je nejen příjemný závěr letošního roku ale i příslib pro rok příští.

Ve srovnání s loňským prosincem se nálada zlepšila spotřebitelům, stavebníkům i obchodníkům. V meziměsíčním srovnání ale trochu překvapivě klesla důvěra spotřebitelů, obávají se zhoršení ekonomické situace.

K tomu však podle našeho názoru nedojde. Nezaměstnanost se nachází na historicky nejnižších úrovních, což tlačí mzdy směrem nahoru a vylepšuje rozpočty domácností. Ty se pak nebojí utrácet, což se odráží v růstu tržeb.

Hůře nám příští rok nebude, myslí si výrazná většina Čechů

Zároveň nedostatek volné pracovní síly nutí firmy investovat. Na obrátkách nabírá i čerpání peněz z fondů EU. Česká ekonomka si tak podle naší prognózy udrží velmi dobrou kondici i v roce příštím. Růst HDP by měl po letošních 4,5 procenta dosáhnout solidních 3,6 procent.

To, že by se mělo české ekonomice dobře dařit i v příštím roce, potvrzuje i vývoj indexu nákupních manažerů PMI, který mapuje situaci ve výrobním sektoru. Ukazatel se v listopadu vyhoupl na nejvyšší úroveň od dubna 2011 a ani prosincový index, který bude zveřejněn příští týden, zřejmě nepřinese výraznější zhoršení. Tato čísla tedy naznačují, že česká ekonomika do roku 2018 vykročí pravou nohou.

Autorka je ekonomkou KB

Muslimové budou mít svůj bitcoin, islámská kryptoměna ale cílí i na Čechy

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!