Martin Čaban: Babiš jde na zteč. Míří přesně | E15.cz

Martin Čaban: Babiš jde na zteč. Míří přesně

Martin Čaban: Babiš jde na zteč. Míří přesně
Ministr financí Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ČTK

Martin Čaban

Andrej Babiš svému premiérovi neúprosně připomíná platnost Mečiarovy politické stupnice: nepřítel – úhlavní nepřítel – koaliční partner. Už při formování koaliční vlády nebyl Babiš spokojen s tím, že ČSSD získala ministerstvo zdravotnictví.

Nikdy se netajil averzí k šéfovi VZP Zdeňku Kabátkovi a záluskem na čtvrtbilion korun, který zdravotnickým systémem rok co rok proteče. Nyní nazrál čas pro frontální útok. Jestli mu tato zteč vyjde, padnou obě mouchy jednou ranou, a navrch to může babišovcům pomoci ve volbách. Na takovou příležitost by byl hřích nevsadit.

Audity v nemocnicích zkoumající nákupy přístrojů a čerpání eurofondů jsou precizním útokem na slabé místo. A navíc se Babiš může zaštítit autoritou Evropské komise, která o audity požádala, ačkoli některé zpochybněné projekty už dříve auditovala a schválila. Lepší bojovou pozici by si vicepremiér nemohl snad ani vymyslet.

Nákupy nemocničního vybavení na konci první dekády tohoto století patří k temnějším kapitolám českého zdravotnictví. „Kompletační firmy“, které za nemalé provize pomáhaly se zakázkami na nákupy nákladných přístrojů, jsou fenoménem, nad nímž se pozastavovali pozorovatelé čeští i zahraniční.

Nemocnice hrají o hodně

Ředitelé nemocnic se velmi ostře ohradili proti auditu už v jeho průběhu, tedy dříve, než byly zveřejněny jeho výsledky. To naznačuje, že hrají o hodně. Pokusili se zasadit protiúder dříve, než padl úder. Zřejmě se báli, že úder bude příliš drtivý. Mohlo by to působit jako přiznání viny a Babiš to tak rád vyloží.

Na druhé straně ředitelé (včetně pražského lídra ČSSD Miloslava Ludvíka) tvrdí, že výsledky auditů byly hotové dříve, než vůbec kontroly začaly, což by mohla dokládat i dost neurčitá nahrávka zveřejněná serverem Česká justice. Ano, zřejmě se vracíme ke kultuře, v níž se na schůzce představitelů tří ministerstev její aktéři navzájem nahrávají. Už se nám stýskalo. Určit, na čí straně je pravda, bude těžké.

Chystá se rošáda?

Zato určit, kdo ze situace vyjde jako politický vítěz, vůbec těžké není. Babiš může halasit na téma zkorumpovaného zdravotnictví a tlačit na ministra Svatopluka Němečka, aby odstoupil. Pozítří bude prázdné křeslo ministra pro místní rozvoj a ta výměna se přímo nabízí – ANO se chopí vytouženého zdravotnictví a Jourovou nahradí někdo z ČSSD.

A pokud jde o audity, zkuste hádat, kdo kolem roku 2008 seděl na ministerstvu zdravotnictví a měl na starost odbor přímo řízených organizací, tedy i dohled nad fakultkami včetně hradecké, jíž auditoři vyměřili nejvyšší flastr, a Ludvíkovy motolské? Ano, byl to Zdeněk Kabátek. V čele VZP jej Babiš nemá za co chytit, Kabátek poslušně zvedl prapor transparence a vystupuje politicky neutrálně. Ze staré nemocniční špíny mu ale Babiš ochotně ušije rubáš. Kabátkovo jméno zatím nahlas nepadlo, ale je to jen otázka času.

Premiér Sobotka se nastávající krizi úporně snaží udržet na uzdě alespoň do voleb. Ale příliš mnoho okolností hraje proti němu. A v jejich čele stojí koaliční partner a stínový premiér Andrej Babiš.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!