Martin Čaban: Lidé volbu pochopili lépe než velké strany | E15.cz

Martin Čaban: Lidé volbu pochopili lépe než velké strany

Martin Čaban: Lidé volbu pochopili lépe než velké strany
Volič u urny
• 
ZDROJ: čtk

Martin Čaban

Kdo čekal od první české přímé prezidentské volby nějaký historický zlom, nějaký velký a hlasitý výkřik voličů o zoufalém stavu české politiky a o mohutné touze po její radikální změně, musí být zklamán. To je po prvním kole jasné a kolo druhé už s tím nic nenadělá.

Český volič zjevně může mít výhrady k momentálnímu obsazení politického jeviště, k praktikám, které se na něm uplatňují, i k jednotlivým epizodám, na něž se musí dívat, ale neoslovují jej hlasy, které volají po zboření celého divadla, a skeptický je i k těm, které slibují zázračnou změnu žánru ve stávajících kulisách. Jinými slovy, volič pravil, že politiku mají dělat především politici. Může to znít banálně, ale v dobách všelijakých krizí od globálně-ekonomických po vnitropolitické je to velmi vyspělé a zralé tvrzení.

Ani volební účast neukázala nějakou zásadní potřebu voličstva mobilizovat se více než jindy. Přirozeně, z hlediska významu volené funkce i z hlediska jednoduchosti hlasování, se prezidentská volba zařadila mezi takzvané volby prvního řádu; účast těsně nedosáhla hodnoty, již jsme viděli u posledního sněmovního klání.

A pokud jde o často zmiňovanou krizi politických stran a touhu voličů je tvrdě trestat, ani tyto fenomény nehrály o víkendu prim. Ano, debakl ODS je ostudný, ale modří jdou od porážky k porážce už dlouho. Pro sociální demokraty je nepochybně bolestivou ranou úspěch Miloše Zemana, ale nikoli poměrně důstojný výsledek Jiřího Dienstbiera. A naopak se ukázalo, že jste-li Karlem Schwarzenbergem, můžete klidně dělat prvního místopředsedu velmi nepopulární vlády a předsedat partaji tvrdohlavých reformátorů, a přesto máte reálnou šanci usednout na Hradě.

Voliči totiž velmi dobře, mnohem lépe než třeba ČSSD nebo ODS, pochopili, že volba prezidenta je volbou osobnosti. A osobností je jen někdo, kdo sice může mít stranickou knížku, ale musí mít ještě něco navíc. Proto do druhého kola poslali Zemana, jehož ministrana v posledních volbách shořela jako věchýtek, a Schwarzenberga se všemi jeho zmíněnými politickými hendikepy.

A proto výrazněji neuspěli kandidáti velkých stran, v nichž už o výraznou personu prakticky nezavadíte. A proto zůstal „pod čarou“ i druhdy horký favorit Jan Fischer, který sice neměl žádnou stranickou podporu, ale ani nic jiného, co by nabídl. Fischerova kampaň vůbec hrubě podcenila inteligenci voliče a stavěla na tom, že nebýt v žádné ze současných stran stačí. Ne, tak jednoduché to není.

Zkrátka a dobře, když už jednou tu prezidentskou volbu máme, a čert nám ji byl dlužen, je třeba říci, že voliči se s ní napoprvé poprali velmi důstojně a i ve druhém kole by si měl bez velkého skřípění zubů vybrat každý. To je nad očekávání dobrá zpráva.

Jan Kubáček: Druhé kolo voleb může rozhodnout i počasí

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud